Hlavní navigace

Aplikace pro Chrome půjdou používat i offline

Sdílet

 Autor: © Google
Nová sada aplikací od Googlu s názvem Chrome Apps vyšla ve čtvrtek, stahovat je můžete z Internetového obchodu Chrome.

Nová generace aplikací pro Chrome se stejně jako v předchozích verzích soustředí na webové aplikace, ale liší se v několika klíčových bodech. Jednou z nejzásadnějších změn je, že nyní půjdou programy využívat i bez přístupu k Internetu a všechna data se budou ukládat na lokální disk. Aplikace se na rozdíl od předchozích verzí budou chovat stejně jako software navržený přímo pro Windows nebo Mac.

Internetový obchod Chrome obsahoval i v minulosti celou řadu šikovných aplikací, ale kromě toho i hodně odpadu a malwaru, což mnohé uživatele od používání těchto aplikací odrazovalo. Podle Erica Kaye, softwarového specialisty Googlu, si jeho mateřská firma vždy uvědomovala, že je potřeba nabídnout bohatší a lepší výběr aplikací, ale že v začátcích byla možná trochu příliš optimistická v tom, jak rychle je bude schopna obstarat. Nové aplikace pro Chrome by však měly všechny dosavadní nedostatky odstranit.

Mezi novými aplikacemi je například 3D hra pro více hráčů Red Soldiers nebo detektivní titul Murder Files, dále aplikace Workflowy, která by měla zvyšovat produktivitu, nebo Lucid Chart na tvoření grafů, ale seznam je mnohem delší. Google se soustředil především na nástroje sloužící k editaci fotografií a videí, což bylo známou slabinou internetového obchodu Chrome. „Vždycky nám chyběly aplikace, které lidé sháněli, a největší mezery jsme měli v aplikacích týkajících se upravování audia, videa a fotografií. V tom jsme moc dobří nebyli,“ sdělil Kay.
Jednou z nových aplikací na úpravu fotografií je Pixlr Touch, aplikace na úpravu videí by měly brzy následovat.

Za změny v Chrome aplikacích můžeme z velké části vděčit Chromebookům, díky kterým měl Google prostor zaměřit se na to, co aplikacím dosud chybělo. „Někteří chtěli ke Chromebooku připojit své fitness hodinky, ale to předtím nešlo,“ řekl Kay. A právě možnost připojení k zařízením Bluetooth by měla být s novým internetovým obchodem Chrome dostupnější.

Google při změnách myslel i na firmy. Podle Kaye je možnost využití aplikací pro Chrome v kterémkoliv počítači užitečná pro moderní trend, kdy zaměstnanci pracují s vlastními zařízeními. „Korporátní svět je dnes směsí všemožných zařízení,“ řekl Kay. „Všude je spousty Maců, Windows i Chromebooků a myslím, že je pro společnosti důležité, že jdou naše aplikace používat na všech těchto platformách.“

Neexistuje žádná softwarová platforma, která by mohla růst bez toho, aby měla podporu vývojářů, a podle Kaye vývojáře aplikací pro Chrome omezení odrazovaly stejně jako uživatele. Změny by však vývojáře měly nalákat zpátky, v některých případech to však podle Kaye vedlo k tomu, že vývojáři museli provést v kódu svých aplikací řadu změn a pro některé z nich to byla cesta na neprobádaná území. „Někteří měli přepisování jednodušší, jiní složitější.“ Změny byly nutné hlavně z toho důvodu, že Google vývojářům poskytl přístup k „nebezpečnějším a mocnějším API“.

Nové aplikace pro Chrome nabízejí výhody pro vývojáře i pro uživatele. Podle Ala Hilwy, analytika z IDC, bylo pro Google důležité v tomto ohledu nezaostat. „Závisí na nich budoucnost operačního systému Chrome,“ řekl.