Hlavní navigace

Aplikace pro iOS jsou při sběru uživatelských dat nejzvědavější

3. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Průzkum ukázal, že bezplatné aplikace operačního systému iOS mají zájem o větší objem dat než aplikace konkurenčního Androidu. Představují tak riziko pro soukromí jejich uživatelů.

Za studií stojí společnost Appthority, která tak chtěla vyhodnotit bezpečnostní rizika spojená s používáním volně dostupných aplikací pro operační systémy iOS a Android. Bezplatné aplikace si vybrala z toho důvodu, že právě u nich je pravděpodobnost shromažďování a sdílení uživatelských dat nejvyšší.


Společnost pro každou platformu otestovala stovku bezplatných aplikací. Na propojení aplikací s nějakou reklamní či analytickou sítí přišla u iOS v 60 % případů a u Androidu v 50 %. Takový výsledek si Appthority vysvětluje konkurenčnějším prostředím obchodu AppStore, které je způsobeno o něco větším množstvím nabízených aplikací.


Průzkum dále ukázal, že aplikace pro iOS mají velký zájem o data osobní povahy. Všech 60 % slídivých aplikací totiž zajímala aktuální poloha uživatele, zatímco v případě Androidu to bylo jen 42 %. O seznam kontaktů mělo zájem 54 % aplikací iOS a pouze 20 % aplikací pro Android. Do kalendáře uživatelů systému iOS se pak podívalo 14 % aplikací, kdežto o kalendář v Androidu neměla zájem žádná aplikace.


Pro aplikace obou systémů je podle Appthority příznačné, že se nijak nesnaží o šifrování odesílaných dat. V iOS se na šifrování vykašlaly všechny slídivé aplikace, v Androidu 92 % z nich.


Ve své zprávě dále firma dochází k závěru, že „počet slídivých aplikací pro iOS se oproti loňskému roku zvýšil“ a předpovídá, že v tomto trendu budou pokračovat obě platformy. Vývojáři se tak prý budou snažit zpeněžit své úsilí vložené do vývoje bezplatných aplikací. Budu uživatele žádat o informace, které s danou aplikací nijak nesouvisí, ale jsou užitečné pro reklamní agentury.


„Android je obecně vnímán jako nebezpečnější platforma kvůli rostoucímu počtu mobilního malwaru. Ve skutečnosti má tento trend vliv na necelé procento všech aplikací. Skutečnou hrozbou je sbírání osobních a firemních dat. V tomto smyslu by proto iPhony neměly být považovány za bezpečnější alternativu k Androidům. V ohrožení je každé zařízení s připojením k internetu,“ uzavírá Appthority.


Zpráva přichází jen pár dní poté, co jsme informovali o novém přístupu Applu k aplikacím využívajícím cookies k reklamním účelům. Společnost tím chce však zřejmě jen podpořit vlastní technologii Advertising Identifier.