Hlavní navigace

App Store společnosti Apple pod ostrou kritikou

28. 11. 2009

Sdílet

Nové povstání proti všeobecně známé "tajné" metodě schvalování aplikací společností Apple je tu. Způsob hodnocení aplikací je velmi pochybný a komunikace s vývojáři také vázne.

App Store je již dlouho pod palbou vývojářů, kteří se cítí být zanedbáváni a přehlíženi. Dokonce i Joe Hewitt, vývojář, který vytvořil oficiální a velmi oblíbenou Facebook aplikaci pro iPhone, tento měsíc oznámil, že končí se spoluprácí se společností Apple jelikož má výhrady oproti způsobům a politice této firmy.

Senior vice prezident společnosti Apple, Phil Schiller, obhajoval způsob schvalování aplikací v článku zveřejněném tuto neděli americkým webem BusinessWeek. Nicméně ani jeho vysvětlení ani firmou Apple nedávno zveřejněné změny pro vývojáře pravděpodobně nezmenší nespokojenost. Naopak, v této chvíli to vypadá, že opozice bude ještě hlasitější.

A to díky novému webu AppRejections.com, který bude obsahovat a popisovat všechny "neobvyklé" a "nefér" odmítnutí od App Store společnosti Apple. Tato internetová stránka začala fungovat teprve před několika dny a vytvořil ji britský vývojář iPhone aplikací Adam Martin. AppRejection ostře nesouhlasí s metodami společnosti Apple.

"V současnosti je na App Store k dispozici zhruba sto tisíc iPhone aplikací," prozrazuje Martin. "Nicméně společnost Apple používá tajný, nezdokumentovaný a nenapadnutelný způsob pro rozhodování, která aplikace se na tuto stránku dostane a která ne."

Martin uvádí jako důvod k vytvoření této stránky odmítnutí aplikace Google Voice od společnosti Google. V návaznosti na tento spor věří, že počet sporných odmítnutí firmou Apple prudce stoupne. "Jelikož Apple odmítá dokumentovat kritéria, podle kterých rozhoduje nebo dokonce diskutovat o těchto problémech kromě konkrétních případů, rozhodl jsem se shromáždit všechny možné příklady odmítnutých aplikací a stránka byla na světě," říká Martin, který v současné době zkoumá nejrůznější odmítnutí společností Apple z uplynulé doby.

Zbývá jen doufat, že neplánuje vyvinout konkurenční obchod s aplikacemi. Myslím, že všichni víme, jak by to dopadlo.

Byl pro vás článek přínosný?