Hlavní navigace

Apple a patentové války, krátké shrnutí

13. 12. 2011

Sdílet

Situace, kdy Apple terorizoval konkurenční výrobce nejrůznějšími žalobami ohledně porušování jeho duševního vlastnictví, se obrací. Nyní je to Apple, kdo je žalován a kdo prohrává jeden soud za druhým.

V minulém týdnu prohrál Apple spor o značku iPad na čínském trhu, kterou má zaregistrovanou společnost Proview. Nyní přichází další rána, týkající se německého trhu. Tamější soud totiž vyhověl stížnosti společnosti Motorola a vydal předběžný zákaz dovozu přístrojů iPhone a iPad do Německa. Ty totiž údajně porušují patent společnosti Motorola využívaný pro komunikaci s GSM a 3G sítí.

Motorola na řešení pro GSM a 3G rádio nabízí oficiálně na prodej licenci, ale Apple prý neměl zájem si tuto technologii licencovat. Výrobce iPhonů a iPadů se sice odvolá, nicméně je téměř jisté, že nyní v předvánoční sezóně na takto významném trhu je zákaz dovozu nepříjemnou událostí. Apple dále neuspěl ani v Austrálii, kde se naopak podařilo Samsungu docílit zrušení zákazu prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 (který údajně porušoval design Applu, i když má ve skutečnosti zcela jiné proporce) a Samsung nyní hodlá Apple žalovat za ušlý zisk.

Patentová válka, kterou Apple sám vyprovokoval, se tedy rozhořela naplno, je ale otázkou, zda takto má zdravý trh vypadat a jestli soudní zákazy jsou tím, co by mělo ovlivňovat nabídku a poptávku.