Hlavní navigace

Apple A5X vs. Nvidia Tegra 3: test výpočetní síly

 Autor:
Jistě si pamatujete na nedávnou premiéru nového iPadu. Ve videu, které můžete stále shlédnout na stránkách Apple je srovnáván nový čtyřjádrový procesor A5X s jeho zřejmě nevětším protějškem, taktéž čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3.
Adam Kencki 20. 3. 2012

Sdílet

Jistě si pamatujete na nedávnou premiéru nového iPadu. Ve videu, které můžete stále shlédnout na stránkách Apple je srovnáván nový čtyřjádrový procesor A5X s jeho zřejmě největším protějškem, taktéž čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3 v tabletu Asus Transformer Prime.

V krátkém srovnání Apple uvádí,že nový A5X procesor poskytuje až čtyřikrát větší výkon něž Nvidia Tegra 3. S tímto srovnáním lidé od Nvidie samozřejmě nebyli příliš nadšeni a požádali Apple o zveřejnění více informací ohledně testování obou procesorů.

Redakce Laptopmagu se rozhodla ověřit si testováním obou procesorů jak na tom doopravdy jsou. Procesory podrobila čtyřem zátěžovým testům a na rozdíl od Applu zveřejnila použité aplikace - GLBenchmark 2.1, Geek bench plus a dvě aplikace pro testování rychlosti načítání stránek Peacekeeper a Sunspider.

glbench

Aplikaci GLBenchmark zvolili redaktoři hlavně proto, že jako jedna z mála je vhodná jak pro iOS, tak pro Android. Cílem je dosažení co nejlepšího grafického výkonu a zde zvítězil na celé čáře právě čip Apple A5X. Čísla ovšem nejsou všechno a testerům nemohlo ujít, že ačkoli dosahoval čip A5X lepších výsledků, nedokázal zobrazovat některé vizuální efekty, se kterými si Tegra 3 hravě poradila.

geekbench

Geekbench je multiplatformní testovací aplikace,která měří výpočetní výkon procesoru, tedy nikoli grafický. V tomto testu zvítězila Nvidia Tegra 3 s výsledkem 1571 oproti 692 bodům, kterých dosáhl čip A5X. Testování prohlížečů dopadlo velmi těsně. Safari a Android stojí velmi blízko sobě, jejich výsledky jsou 386 bodů pro iPad a 387 pro Asus Tranformer Prime. Poslední test dopadl opět vítězně ve prospěch Applu a procesoru A5X. Aplikace Sunspider vyhodnotila rychlost zobrazování Javascriptu 1810 milisekund pro iPad  2216 milisekund pro Asus Transformer Prime.

sunspider

Na videu si můžete prohlédnout grafické efekty, kterými se může pochlubit Nvidia Tegra 3 a porovnání s novým iPadem. Který čip je tedy vlastně lepší? Z testu vyplývá, že záleží co od tabletu očekáváte a k čemu jej budete primárne používat, podle toho se rozhodněte.

 

 

Zdroj: Laptopmag