Hlavní navigace

Apple aktualizoval nástroje sady iWork pro iOS

 Autor: © lucadp - Fotolia.com
Apple v úterý aktualizoval svou kancelářskou sadu iWork, která obsahuje aplikace Pages, Numbers a Keynote pro iPad a iPhone.

Sdílet

Společnost se pravděpodobně snaží získat náskok před Microsoftem, který plánuje vydat aplikace Word, Excel a PowerPoint pro iOS začátkem příštího roku. Dlouhý seznam změn, které aktualizace přináší, uveřejnil Apple na stránkách iWork.

Pages jsou podobné Wordu od Microsoftu, zatímco Numbers a Keynote jsou odpovědí Applu na Excel a PowerPoint. Pages také poprvé obsahují funkci sledování změn a Numbers umožní uživatelům schovat sloupce a řádky. Keynote obsahuje nové možnosti tisku poznámek přednášejícího.

Stávající majitelé aplikací získají tuto aktualizaci zdarma, noví uživatelé zaplatí 9,99 dolarů (200 korun) za každou. Aplikace musí být zakoupeny zvlášť, balíček všech tří aplikací za výhodnější cenu Apple nenabízí.

Uživatelé kancelářských aplikací pro OS X se také dočkali aktualizace, změny v aplikacích jsou však omezené pouze na podporu nových verzí jejich sourozenců na iOS. Aktualizace pro současné uživatele bude zdarma, nový uživatel zaplatí za každou 19,99 dolarů (380 korun).

Kancelářská sada iWork prošla kompletní změnou naposledy v roce 2009. Od té doby vyšla jediná aktualizace pro některé notebooky MacBook Pro, s podporou displejů Retina.

V žebříčku placených aplikací v App Storu pro iOS je aplikace Pages na čtvrtém místě. Keynote a Numbers jsou však na 12. a 17. místě. V App Storu pro OS X jsou všechny tři aplikace mezi prvními pěti nejoblíbenějšími.

Řeči o plánech Microsoftu vydat aplikaci Office pro iOS kolovaly už v době, kdy Apple představil svůj první tablet v roce 2010. Tento rok však fámy nabraly na síle a i když je Microsoft nepotvrdil, zástupce české pobočky společnosti prozradil, že aplikace pro iOS a Android budou vydány v první třetině roku 2013. Microsoft však toto tvrzení rychle vyvrátil slovy, že „není přesné“.

Podle The Verge vydá Microsoft aplikace Word, Excel a PowerPoint pro iOS na konci února nebo začátkem března 2013 a aplikace pro Android budou následovat v květnu 2013.

Aplikace ve verzi pro prohlížení souborů bude k dostání zdarma. Pro možnost úprav bude potřeba její propojení s Office 365. Cenu uveřejní Microsoft začátkem příštího roku.