Hlavní navigace

Apple čeká období nejistoty, Steve Jobs odchází

25. 8. 2011

Sdílet

Steve Jobs, CEO společnosti Apple, včera rezignoval na svůj post. Spekuluje se, že je to z důvodu výrazného zhoršení jeho zdravotního stavu.

56letý Jobs je již od ledna 2011 na zdravotní dovolené a od té doby se na veřejnosti objevil jen několikrát. V některých médiích se již v první polovině roku objevily spekulace, že Jobsovi zbývá jen několik týdnů života nebo dokonce i že již zemřel, protože trpí rakovinou slinivky, která je dnešními metodami de facto nevyléčitelná. Detaily o jeho skutečném zdravotním stavu ovšem byly vždy přísně střežené (například informace o Jobsově transplantaci jater v roce 2009 se objevila na veřejnosti až poté, co byl Jobs již téměř připraven vrátit se do čela korporace), protože trh vnímá úzkou provázanost Applu s Jobsem a na všechny negativní zprávy spojené s jeho zdravím v poslední době reagovaly akcie firmy poklesem. Nejinak tomu bylo i včera.

Ve vedení Applu bude podle očekávání pokračovat Tim Cook, který dlouhou dobu pracoval jako COO (chief operation officer) a jedním z nejradikálnějších kroků jeho dosavadní kariéry bylo ukončení výroby hardwaru Applu v USA a její přesun v rámci outsourcingových kontraktů primárně do jihovýchodní Asie. V pozici CEO Applu pak byl Cook od roku 2004 (kdy se objevily poprvé informace o Jobsově nemoci) již třikrát.

Analytici se shodují, že změna ve vedení bude mít z dlouhodobého hlediska vliv na budoucnost Applu, i když zatím není úplně jasné, jakým konkrétním způsobem. Roger Kay, prezident společnosti Endpoint Technologies Associates, již dříve vyslovil názor, že Jobs je pro Apple mnohem kritičtější osobou, než CEO většinou ve firmách jsou, protože Jobs ztělesňuje Apple, dalo by se dokonce říci, že on sám je Apple. Andy Hargreaves, analytik Pacific Crest Securities dodává, že jeho osobní hodnota byla v tom, že se jedná o velmi cenného inovátora a motivátora. Jobsovy schopnosti při vyjednávání s ostatními firmami se již velmi osvědčily v minulých letech a podařilo se mu vytvořit řadu důležitých partnerství i produktů a služeb a Apple za svůj současný úspěch na trhu vděčí do velké míry právě jemu.

Podle Kaye byl sice Tim Cook dobrou volbou pro běh společnosti po dobu nepřítomnosti Steva Jobse, ale není to údajně kreativní génius - dokáže udržet "jet vlak" a jako úplnou náhradu Jobse si jej proto nedokáže představit.