Hlavní navigace

Apple chce MS Officu konkurovat na webu

13. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Apple
Na vývojářské konferenci WWDC vyšlo najevo, že po krachu projektu iWork.com zkusí Apple štěstí s jinou sadou webových aplikací.

Přípravu webové verze kancelářských aplikací iWork oznámil Apple na své letošní vývojářské konferenci. Má jít o plnohodnotnou součást služby iCloud, čímž Apple napodobí své dva hlavní konkurenty – Google a Microsoft, kteří již na cloudu kancelářské aplikace provozují delší dobu.

Ze strany Applu jde již o druhý pokus o přesun textového procesoru Pages, tabulkového editoru Numbers a prezentačního nástroje Keynote do internetového prostředí. Poprvé se o takovou věc pokusil se službou iWork.com, která však loni v červenci po třech letech neúspěšného provozu skončila.

iWork.com měl být doplňkem ke stejnojmenné sadě lokálně instalovaných aplikací, ovšem jeho velkým nedostatkem bylo, že neumožňoval žádnou editaci či vytváření dokumentů přímo na webu. Uživatelé si mohli již vytvořené dokumenty pouze prohlížet, stahovat nebo je komentovat.

Tuto chybu už Apple nechce opakovat. iWork pro iCloud má proto nabídnout stejnou funkcionalitu jako jeho desktopová varianta. Služba bude určena pro prohlížeče běžící v operačních systémech OS X a Windows a uživatelům zpřístupní práci se stejnými dokumenty v různých zařízeních.

Obě varianty kancelářských aplikací se od sebe mají lišit minimálně. V podstatě půjde o desktopové aplikace přesunuté na web.

V aktuální beta verzi jsou podporované pouze tři prohlížeče: Safari, Chrome a Internet Explorer. S Firefoxem nebo Operou se zatím nepočítá. Už jen samotný fakt, že Apple bere ohled na prohlížeč od Microsoftu nebo Googlu, však o něčem svědčí.

Ba co víc, v cloudových aplikacích iWork prý bude možné upravovat i dokumenty vytvořené v nástrojích MS Office. „Víme, že žijeme ve světě, kterému vládnou dokumenty MS Office,“ prohlásil během představení nové služby Roger Rosner, šéf vývoje iWork.

Podle známého analytika Ezry Gottheila si Apple zřejmě uvědomil, že bez propojení s internetovým prostředím si produktivní software nemůže udržet svou konkurenceschopnost. Takové aplikace prý zkrátka musí být online.

Hlavně je však toto rozhodnutí v rozporu s dlouhodobou snahou Applu o nalákání uživatelů z tábora Windows na vlastní platformy iOS a OS X. Zpřístupnění cloudového iWorku uživatelům Windows podle Gottheila vytvoří jakýsi most mezi Windows a platformami Applu. Jde o první takový krok od roku 2007, kdy byl uvolněn prohlížeč Safari pro Windows.

Do fáze veřejné beta verze se iWork nedostane dříve než koncem letošního roku. Na konferenci zároveň nepadlo ani slovo o nastavení cenové politiky pro budoucí sadu webových aplikací.