Hlavní navigace

Apple chce prosadit miniaturní SIM karty

20. 5. 2011

Sdílet

Společnost Apple navrhla standard nových, menších SIM (Subscriber Identity Module) karet, za účelem ušetření co nejvíce místa v budoucích smartphonech.

Návrh společnosti Apple byl podán minulý týden, kdy se setkal technický výbor ETSI (European Telecommunications Standards Institute) Smart Card Platform, prozrazuje mluvčí firmy. Do dneška nebylo učiněno žádné rozhodnutí ohledně přijetí návrhu.

Pokud ETSI bude souhlasit a přijme návrh na miniaturní SIM karty společnosti Apple jako nový standard, mohli by potencionální výrobci začít produkovat nová zařízení na konci roku. Nicméně aby došlo ke schválení, musí členové ETSI, mezi které patří zastupitelé průmyslu a vlád, souhlasit s technickými detaily. Pokud tomu tak nebude, může to trvat déle, prozrazuje ETSI.

Existuje mnoho různých věcí, které jsou implementovány do dnešních smartphonů, že cokoliv, co lze udělat pro úsporu místa, je přínosem, myslí si Carolina Milanesi, vice prezidentka výzkumu ve společnosti Gartner.

Částí motivace společnosti Apple ohledně nové SIM karty také může být snaha ukázat, že tato firma se může podílet na tvorbě standardů na mobilním trhu a ne jen vše dělat po svém, pokračuje.

Zmenšení SIM karty ovšem bude mít za následek problémy s kompatibilitou. Nicméně operátoři by toto mohli vyřešit využitím redukcí a tak by umožnili použití menších karet i ve starších telefonech, myslí si Milanesi.

Společnost Apple není jediná, která pracuje na nové generaci SIM karet. Například operátoři plánují přidat do karet NFC (Near Fiel Communication). Umístění NFC na SIM kartu místo integrování této technologie do telefonu by ulehčilo uživatelům zachování jejich elektronické peněženky při pořízení nového mobilního zařízení, vysvětluje Orange.

Minulý rok skupina operátorů a dodavatelů pod vedením organizace GSM Association (GSMA) oznámila, že zřídila pracovní tým, který prozkoumá, jak mohou být SIM karty vložené do jiných zařízení, než jsou mobilní telefony, vzdáleně programovány a aktivovány.

Cílem této snahy je usnadnit připojení k mobilní síti i jiným produktům než telefonům a laptopům, například fotoaparátům, přehrávačům médií, navigačním zařízením, čtečkám e-knih, prozrazuje GSMA. Zařízení, která by obsahovala novou SIM aktivační technologii, jsou očekávána v roce 2012.

V únoru GSMA prozradila, že pracovní tým již dokončil průzkum požadavků trhu a předložil výsledky analýzy ETSI.

SIM karty jsou stále nevyužitým zdrojem a mohou být mnohem inteligentnější, myslí si Milanesi. Nicméně zavedení nových funkcí do SIM karet by současně umožnilo operátorům větší kontrolu, dodává nakonec.

Byl pro vás článek přínosný?