Hlavní navigace

Apple chce v noteboocích nahradit procesory Intelu čipy ARM

8. 5. 2011

Sdílet

Podle nového reportu prý chce společnost Apple začít nahrazovat v noteboocích stávající procesory Intel čipy ARM a to již od roku 2013.

Teprve před několika dny jsme přinesli informaci opírající se o analýzu společnosti IDC, že Intelu roste na trhu s procesory nová konkurence a do roku 2015 bude mít ARM již podíl 15 % na trhu s procesory pro PC (více viz článek ARM do roku 2015 sníží dominanci procesorů Intelu v PC). Téměř v zápětí přišla informace, zveřejněná na webu SemiAccurate, že Apple chystá přechod na čipy ARM a to údajně co nejdříve to bude možné. Nejprve v noteboocích a následně by se měly začít objevovat i v deskopech Applu. Jedná se o skutečně významný posun, protože ještě nedávno je o čipech ARM hovořilo jako o možných koprocesorech pro specifické úlohy či pro rychlé nabootování jednoduchého OS, pokud uživatel nepotřebuje pracovat ve Windows, a nyní se již mluví o kompletní náhradě. Tomu mají pomoci i chystané čipy ARM, které by měly být navržené přímo pro použití v PC a byly tak svým výkonem konkurenceschopné vůči procesorům Intelu či AMD.

ARM již chystá 64bitové verze svých procesorů, které by se měly objevit na konci roku 2012 nebo na začátku 2013, což zapadá do časové linie nastíněné v reportu. Již vloni v září společnost ARM ohlásila architekturu Cortex-A15, která by měla umožnit vytvářet až 16jádrové procesory s frekvencí do 2,5 GHz. Apple by se tak oprostil od závislosti na Intelu a mohl by do svých počítačů dávat čipy vlastní výroby, jako to dělá již v případě smartphonů a tabletů. Tento přechod by samozřejmě znamenal zásah do operačního systému Mac OS X a šlo by již o čtvrtou velkou migraci na odlišnou procesorovou architekturu (nejprve v druhé polovině 90. let z procesorů Motorola řady 680x0 na PowerPC, následně v roce 2006 na x86 procesory Intelu a nyní tedy na opět velmi odlišné čipy ARM). Zjevně ani nově ohlášené trojrozměrné tranzistory Tri-Gate, které Intel vyvinul (a které slibují značně vyšší energetickou efektivitu oproti běžným tranzistorům - více najdete v článku Intel vyvinul výkonnější a úspornější 3D tranzistory), nejsou pro Apple dostatečně pádným argumentem zůstat u x86 procesorů Intelu.

Intel se zatím k těmto plánům nijak nevyjádřil, i když již tento týden prohlásil, že by měl zájem pro Apple vyrábět jeho čipy A4 a A5, používané v iPhonech a iPadech. Apple si tyto čipy na základě licence od ARMu navrhl sám a vyrábí je pro něj Samsung. Podle reportu ovšem Apple nyní hledá další firmy, které by mu pomohly výrobu rozšířit.