Hlavní navigace

Apple Handoff: Z aplikace rovnou do webového rozhraní

12. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © vladgrin - Fotolia.com
Nová funkce operačních systémů iOS 8 a OS X Yosemite dovolí uživatelům pokračovat v započaté práci nejen v rámci jedné aplikace, ale i v rámci různých uživatelských rozhraní.

Handoff je součástí Continuity, což je termín, který Apple používá pro širokou řadu nástrojů usnadňujících práci napříč různými platformami. Princip nástroje je jednoduchý: uživatel na jednom zařízení začne vyvíjet nějakou činnost – psát email, surfovat po webu, vytvářet dokument – a dokončí ji na jiném přístroji.

Funkce spoléhá na schopnost hardwaru rozpoznat zařízení připojená ke stejnému účtu služby iCloud. Jakmile jednou dojde k jejich propojení, uživatelé si mohou mezi jednotlivými platformami jednoduše předávat rozpracované operace. Data jsou mezi jednotlivými zařízeními posílána přes rozhraní Bluetooth. Pro nepřerušovanou práci tedy musejí mít Bluetooth zapnuté obě uživatelská zařízení.

Apple hodlá jít příkladem a sám bude tuto funkcionalitu podporovat v mnoha svých aplikacích pro iOS a OS X. Na seznamu podporovaných aplikací jsou Pages, Numbers, Keynote, Contacts, Mail, Maps, Notes, Reminders nebo Safari. Společnost však současně hodlá Handoff zpřístupnit vývojářům zvenčí prostřednictvím několika API.

Předávání práce by nemělo být omezeno jen na stejné aplikace umístěné v různých zařízeních. Vývojáři budou moci vlastní aplikace upravit tak, aby například dokument rozpracovaný ve verzi textového editoru Byword pro iPad bylo možné dokončit za použití jiné aplikace v OS X. Tím se současně vyřeší problém s chybějícími verzemi aplikací pro některé platformy – řada aplikací je například dostupných pro OS X, nikoliv však už pro uživatele iPhonů.

„Dále může dojít k situaci, kdy uživatel používá nativní aplikaci v jednom zařízení a rád by v práci pokračoval v jiném zařízení, které však danou aplikaci nenabízí. Uživatele je v tomto případě možné přesměrovat do webového rozhraní,“ píše Apple v dokumentu pro vývojáře. Například čtečka RSS Feedly nabízí aplikaci pro iOS, zatímco uživatelé OS X mají smůlu. V OS X tak mohou uživatelé využít právě webového rozhraní. Podporován je rovněž opačný směr – tedy z webového prohlížeče do aplikace.

Funkce pro přesměrování mezi aplikačním a webovým rozhraním mohou využívat i vývojáři, jejichž aplikace disponuje verzemi po iOS i OS X, pro případ, že uživatel aplikaci využívá pouze v jednom z těchto systémů.