Hlavní navigace

Apple iPad versus Microsoft Surface - 3. díl

17. 3. 2013

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Microsoft Surface běžící na systému Windows RT má vše, co od tabletu očekáváte. Stačí to však na lídra trhu, Apple iPad?

Problémy s e-mailem

Jestliže je nějaká oblast, v níž byste se Surface mohli mít problém, je to podpora e-mailu. Z nám neznámých důvodů Microsoft ve Windows Mail, tedy aktuálně jediným e-mailovým klientem dostupným pro Surface, nevytvořil podporu e-mailového POP protokolu. Naopak iPadem je tento protokol podporován.

Tato propast v e-mailové podpoře znamená, že miliony potenciálních uživatelů, zvláště lidé dlouho používající své účty či lidé s e-mailovými účty od svého poskytovatele internetového připojení, se rozhodnou Surface prostě nekoupit, protože by na něm nemohli (v nativním režimu) číst svou elektronickou poštu.

Microsoft Surface RT

Na druhou stranu Microsoft uživatelům umožňuje využívat pro POP e-mail svou cloudovou e-mailovou službu outlook.com. Stejně tak můžete používat Gmail od Googlu nebo jakýkoliv český webmail typu Seznam.cz, ovšem pokud chcete používat e-mail přímo v integrované aplikaci systému, máte smůlu.

Naopak podpora e-mailu je u Apple poměrně slušná. Musíme ovšem zmínit i jinou věc. Apple komplikuje takové jednoduché věci, jako je tisk. Jeho iPad využijete pouze s bezdrátovou tiskárnou kompatibilní s technologií Air Print. Surfae bude fungovat s jakoukoliv tiskárnou přístupnou ve vaší síti, včetně „drátových“ síťových tiskáren, sdílených tiskáren na jinýh počítačích i bezdrátových AirPrint tiskáren. V tomto případě tedy vítězí Microsoft – přidání tiskárny je na jeho tabletu v podstatě automatizované.

To samé platí pro síťová úložiště a další síťová zařízení. Jestliže je ve vaší síti viditelný server, potom je viditelný a využitelný i na Surface RT. Můžete přistupovat k fotkám, hudbě, dokumentům či čemukoliv jinému, a svůj Surface můžete zálohovat na místní síť. Přestože iPad zvládá používání nějakých síťových médií, nemůže reálně procházet síť.

Je pravda, že za tou dlaždicovou skořápkou jde u Surface stále o Windows. Jestliže klepnete na dlaždici Desktop, tedy plocha, nedostanete se nikam jinam než na známou plochu Windows, se všemi těmi ikonami a panely nástrojů. Stejně jako ve Windows 8 zde ale bylo tlačítko Start nahrazeno tzv. „šémem“ (Charm Bar) na pravé straně obrazovky.

Dalším dobrým krokem ze strany Microsoftu je, že Surface RT opravdu podporuje multitasking. Na jeho obrazovce můžete otevřít a spustit dvě aplikace najednou a lze také přepínat mezi několika aplikacemi jejich přesunutím z levé strany obrazovky. Jediným multitaskingem, který zvládá iPad, je přehrávání hudby v době, kdy na něm provádíte jinou činnost.

Problémy s aplikacemi

Microsoft tvrdí, že v jeho eshopu je k dispozici asi 80 tisíc aplikací pro Windows RT. Spoustu těchto aplikací známe a používáme je i na jiných platformách (například Evernote). Je tu video služba a hudební služba. Můžete zde najít i aplikaci Kindle.

Jsou tu ovšem některé mezery, a není jich málo. Na druhou stranu najdete přímo na Surface RT předinstalovaný kancelářský balík Office, což je něco, co na iPadu nenajdete.

Jde Office na tabletu nějak reálně využít? S Type Coverem bychom si psaní dokumentu ve Wordu dokázali představit. S Touch Coverem by to bylo pomalejší, ale pořád lepší, než s virtuální klávesnicí.

V této chvíli má nabídka softwaru pro Surface RT určité mezery. Některé specifické oborové vertikální aplikace se na RT modelu pravděpodobně ani neobjeví, protože uživatelé, kteří takové aplikace vyžadují, dají spíše přednost Surface Pro, pro nějž jsou mimochodem k dispozici asi 4 miliony aplikací. Stojí proto za to zkontrolovat si před případnou koupí Surface RT, zda jsou pro něj k dispozici konkrétní aplikace, které potřebujete pro svou práci.

Na druhé straně je tu iPad se svými více než 200 tisíci dostupnými aplikacemi.

Závěr

CS24

Není vítězů, není poražených. Apple iPad a Microsoft Surface RT jsou oba vytvořeny k jiným úkolům a pro jiné uživatele – a oba svou práci dělají dobře. Pokud však potřebujete, aby váš tablet byl součástí větší sítě a využíval síťové prostředky, potom je Surface jedinou možnou volbou.

Pokud chcete lepší displej, budete potřebovat iPad. V mnohém jsou si oba modely podobné, v mnohém se liší. Jisté je, že nám by nejvíce vyhovovala kombinace spojující výhody obou.

Byl pro vás článek přínosný?