Hlavní navigace

Apple: iPhone 8, Apple Watch 3 a iPhone X

 Autor: Apple
Apple představil nové smartphony a hodinky. Do Apple Watch 3 se dá vložit SIM karta a hodinky tak fungují i když máte telefon doma.
Adam Kencki 13. 9. 2017

Sdílet

Apple představil nové smartphony a hodinky. Do Apple Watch 3 se dá vložit SIM karta a hodinky tak fungují i když máte telefon doma.

Společnost Apple představila smartphony iPhone 8 a iPhone 8S. Tak, to by o nich stačilo. Vlastně ještě jedna poznámka. Kdosi poznamenal, že se z iPhonu 8 stal iPhone SE roku 2017, což je samozřejmě nesmysl. Model SE byl (a stále je) důležitý tím, že nabízí výkon v malém těle s rozumným displejem. Ať si říká kdo chce co chce, všechny ostatní iPhony (a Androidy) jsou příliš velké. Iphone 8 nabízí displej o velikosti 4,7 palců a model SE je vybaven displejem o velikosti 4 palce.

Z čeho jsou všichni odvaření, je iPhone X. Apple se rozhodl přeskočit devítku (asi inspirace u Microsoftu) a pojmenoval svůj první smartphne s displejem přes (téměř) celou přední stranu iPhone X. Letos je to totiž deset let o uvedení prvního iPhonu. Co novinka nabízí a co umí? Představuje opravdu budoucnost chytrých telefonů, jak tvrdí některé internetové servery?

IPhone X nabízí HDR OLED displej o velikosti 5,8 palců se Super Retina rozlišením (2436 x 1125 pixelů), který kryje speciální sklo od společnosti Corning. Sklo se nachází i na zadní straně. Vzhledem k tomu, že displej zabírá skoro celou přední stranu (opravdu jen skoro, ve finále kolem displeje rámeček je), musel se Apple zbavit předního tlačítka. Smartphone se odemyká pomocí Face ID (prostě počkáte, až majitel telefonu usne a potom si ho odemknete?), čtečka se na zadní straně totiž nenachází. Zato je tam dvojice fotoaparátů s rozlišením 12 megapixelů s clonami f/1,8 a f/2,4 s LED bleskem se čtyřmi diodami (Apple prostě přidává další a další diody). Nicméně je třeba říct, že první fotky z nové „desítky“ vypadají velmi dobře a na displejích telefonů zřejmě opravdu dobré budou.

Srdcem desítky je procesor Apple A11 Bionic se šesti jádry, který doplňuje grafika Apple. Telefon podporuje rychlé nabíjení (pokud máte správnou nabíječku, tak i bezdrátové), operačním systémem je iOS11. Přední kamera má rozlišení 7 megapixelů a nabízí novou funkci Animoji, což je taková hovadina, která analyzuje váš obličej a převádí ho do animované podoby králíka nebo hovínka, takže jde o zcela zásadní funkci nového iPhonu... Přibyly také „portrétní“ funkce, které pomocí nějakého algoritmu rozmazávají pozadí kolem selfíček, takže vypadají více profi. Na druhou stranu tvrdit, že lze dosáhnout efektů jako z fotoateliéru je nesmysl.

Nejdražší verze iPhonu X bude u nás stát +- 35 000 korun. Za ty peníze můžete koupit tři modely SE, které umí téměř vše, co desítka. Nebo si můžete doletět do USA a tam si nový iPhone koupit, s dnešními cenami letenek to asi i tak bude levnější. IPhone X toho nabízí hodně a ukazuje jednu z možných cest, kterými se smartphony budoucnosti budou moci vydat.