Hlavní navigace

Apple koupil lídra bezdrátového nabíjení PowerbyProxi

 Autor: Apple
Apple koupil novozélandskou společnost specializovanou na bezdrátové nabíjení, jejíž technologie umožňuje distribuci energie do více zařízení současně.
-vt 27. 10. 2017

Sdílet

Nová akvizice Applu může znít slibně pro majitele mobilních telefonů, je však pravděpodobné, že společnost se jí bude snažit využít i pro ostatní zařízení, od dálkových ovládačů pro Apple TV až po počítačové myši.

Apple technologii pro bezdrátové nabíjení poprvé představil v září v souvislosti s iPhone 8 a iPhone X, následně do svého portfolia přidal společnost PowerbyProxi, vyrábějící produkty od 2 až po 150 wattové nabíječky nebo dokonce bezdrátově nabíjecí AA baterie, a v poslední době se specializující na nabíjecí boxy či misky, v nichž lze nabíjet několik zařízení současně. Bezdrátově dobíjecí AA baterie nabízejí tu výhodu, že technologie nemusí být přímou součástí zařízení, a baterie tak můžou sloužit různým zařízením; bezdrátová technologie přitom tvoří asi jen desetinu jejich váhy.

Apple tak postupně a spíš pozvolněji kráčí na cestě k bezdrátovému nabíjení, vždyť standard Qi si osvojil teprve letos, dlouho po konkurenci.

„V tomhle zaostává. Ale je to proto, že nechce jít s davem, raději bude mít své telefony hezké a tenké,“ hodnotí William Stofega z analytické společnosti IDC. Jedním z nejnovějších přírůstků do jeho produktového portfolia má být nabíjecí podložka AirPower (na trhu se objeví příští rok), která má být schopna nabíjet až tři zařízení současně, ačkoliv konkurence už podobné výrobky nějakou dobu nabízí.

Carolina Milanesi, hlavní analytička společnosti Creative Strategies, se domnívá, že Apple se zajímal o PowerbyProxi z důvodu její všestrannosti.

„Zařízení, která bude třeba dobíjet, bude v domácnostech přibývat. Tohle je příležitost,“ říká Milanesi, podle které je navíc třeba do budoucna přijít s technologií, která bude efektivnější, než současný Qi standard vyžadující přesné umístění na nabíjecí podložce.

V tomto by mohl Apple využít know-how PowerbyProxi vyrábějící už dnes misky, v nichž lze nabíjet několik zařízení současně, klidně i položených přes sebe, za využití technologie zpětně kompatibilní s Qi standardem.