Hlavní navigace

Apple kupuje dalšího výrobce čipů

29. 4. 2010

Sdílet

Společnost Apple nezadržitelným tempem roste a kupuje si výrobce čipů odpovědného za procesor v iPadu, společnost Intrinsity. Jaké má Apple plány?

Intrinsity není přímo výrobcem mikroprocesorů, specializuje se totiž na návrh (a s tím spojené licencování) vysoce výkonných čipů pro mobilní zařízení. Intrinsity implementuje řadu sofistikovaných algoritmů a technik pro zvýšení efektivity procesorů na rozlišných architekturách, včetně ARMu, jehož procesory jsou jádrem mnoha produktů od Applu.

Apple akvizici pouze potvrdil, již dříve tento měsíc si ale mnoho zaměstnanců Intrinsity změnilo ve svém on-line profilu na síti LinkedIn zaměstnavatele právě na jablečného giganta. Společnost také nezveřejnila finanční detaily akvizici ani to, jak plánuje nově koupenou firmu zapojit do svého výrobního procesu.

Mluvčí společnosti Steve Dowling se pro New York Times vyjádřil velmi jednoduše. Apple prý čas od času koupí menší technologické společnosti a své plány nehodlá komentovat. New York Times zveřejnil i odhad jednoho z expertů, který tvrdí, že Apple zaplatil za společnost přibližně 121 milionů dolarů. Taková částka pro Apple není v podstatě „žádný problém“, na konci druhého fiskálního období totiž společnost disponovala těžko uvěřitelnou hotovostí v podobě 41,7 miliard dolarů. U Applu to navíc  není poprvé, co kupuje firmu, která ma co dočinění s čipy. Už v roce 2008 koupil výrobce PA Semi za 278 milionů dolarů a v uplynulých dnech se spekulovalo dokonce i o akvizici tak velkého hráče na trhu, jako je ARM (více viz článek Koupí Apple společnost ARM?).