Hlavní navigace

Apple má kritický nedostatek iPadů 2, nedokáže uspokojit poptávku

17. 3. 2011

Sdílet

Podle analytiků Apple podcenil poptávku po tabletu iPad 2. Ohroženo je i datum jeho uvedení v dalších zemích.

To, že uvedení iPadu 2 na trh provázelo opět davové šílenství, nebylo překvapením. Nicméně důsledkem velké poptávky je výrazný nedostatek těchto přístrojů na trhu a např. on-line obchod Applu nyní při objednání ukazuje dobu dodání v rozmezí 4 až 5 týdnů. Také zájemci v kamenných obchodech odcházejí většinou s prázdnou, protože iPady 2 nejsou v řadě z nich k dispozici.

Podle analytiků vyrobil Apple nedostatek přístrojů a jeho výrobní linky nejsou schopny pokrývat současný zájem. Přitom na konci měsíce měl Apple začít prodávat iPad v dalších zemích včetně evropských států. Podle odhadů by mohl být problém s dodávkami tabletů vyřešen za jeden až dva měsíce. Současná doba dodání iPadu 2 po objednání v on-line obchodu Apple je zhruba dvojnásobná oproti minulému týdnu.

Brian Marshall ze společnosti Gleacher & Co. situaci komentuje slovy, že tak dlouhá čekací doba na dodání produktů Applu je poměrně neobvyklá.

Apple se již v minulosti potýkal s nedostatkem skladových zásob svých produktů, například v roce 2009 při uvedení iPhonu 3GS a pak o rok později v souvislosti s iPhonem 4. Např. u iPhonu 4 byla ze začátku doba dodání tři týdny a sám CEO Applu Steve Jobs se omluvil za nedostatek nových telefonů.

Současné problémy s nedostatkem iPadů 2 jsou podle Rhoda Alexandera, analytika IHS iSupply, způsobené více faktory. Nejde jen o důsledky katastrofy v Japonsku (která vyhnala ceny zejména NAND flash a DRAM čipů, více viz článek Ceny paměťových čipů letí díky katastrofě v Japonsku vzhůru), ale také o nečekaně velké vzrušené panující v souvislosti s novým tabletem, i když ve skutečnosti není od první generace až tak rozdílný. Nicméně trh s tablety se výrazně zvětšil, takže uspokojit poptávku je nyní obtížnější, než před rokem. Navíc existuje poměrně velká skupina uživatelů, která si nepořídila první generaci iPadu s tím, že počká až na druhou a její velikost byla zjevně podhodnocena, dodává Alexander.