Hlavní navigace

Apple možná čeká zákaz prodeje iPadů i v USA

 Autor: © Fantini&Rossini - Fotolia.com
Čínská společnost Proview údajně začala vyvíjet vlastní iPad již v roce 1998. Po světě je známá hlavně jaké výrobce monitorů, které dodává i do ČR.
Tadeáš Pelech 17. 2. 2012

Sdílet

Spory o ochrannou známku mohou z Číny přerůst i do USA, protože původně hongkongský výrobce monitorů hrozí Applu žalobou. Apple se údajně snažil od Proview získat práva k této ochranné známce prostřednictvím „bílého koně“.


Proview, kterou úpadek CRT monitorů zahnal až k bankrotu, si podle svého prohlášení ponechala práva k této známce v Číně. Pro zahraniční trhy je prodala za 35 tisíc liber (zhruba 1 milion korun) britské firmě, která se ale údajně zavázala, že ji nebude používat u konkurujících produktů. „Předpokládám, že v dohledné době zažalujeme Apple v USA,“ prohlásil Li Su, představitel společnosti v Pekingu. „Vybíráme si ze tří amerických advokátních kanceláří.“


Proview a Apple se již soudí o ochrannou známku iPad v Číně. Na základě rozsudku z prosince loňského roku, který uznal práva společnosti Proview, nyní hrozí Applu v Číně pokuty, zabavení zboží a možná i zákaz prodeje tabletů pod značkou iPad. Proview si tuto ochrannou známku v Číně zaregistrovala již v roce 2001, tedy téměř deset let před uvedením prvního iPadu od Apple.


Proview se chce soudit i kvůli prodeji ochranné známky pomocí prostředníka IP Application. Ta totiž ochrannou známku později přeprodala Applu. Apple se brání tím, že ochrannou známku iPad zakoupil v 10 zemích od tchajvanské dceřinné firmy společnosti Proview. V Číně se snažil Apple dohodnout se zastoupením Proview ve městě Šen-čen, v tomto případě ale neuspěl.


Proview začal pracovat na svém „iPADu“ v roce 1998. Šlo o počítač s Windows, který byl součástí sady produktů označených iFamily. Tato řada ale zřejmě předběhla svou dobu, protože se podle slov zakladatele společnosti Jang Žung-šana nikdy neprosadila. V roce 2008 zasáhla globální ekonomická krize i Proview.


Společnost vyhlásila bankrot a snaží se o restrukturalizaci, která by jí měla pomoci v návratu na trh.  Finanční injekce v podobě mimosoudního vyrovnání s Apple by jí určitě výrazně pomohla. „Postupujeme podle čínských zákonů,“ prohlásil Jang. „Ještě nemáme představu o možné výši vyrovnání s Apple. Ale 10 miliard jüanů (více než 30 miliard korun), o kterých se zmiňují média, to rozhodně nebude.“


Li informoval o tom, že se na Proview již obrátilo několik čínských výrobců, kteří mají zájem o koupi licence pro prodej tabletů pod značkou iPad. Apple se zatím k celé záležitosti nevyjádřil, proti prosincovému rozhodnutí čínského soudu se ale odvolal.