Hlavní navigace

Apple na WWDC 2013 ukázal nové stolní počítače

11. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Apple
Apple na úvod vývojářské konference WWDC 2013 předvedl nové modely Mac Pro osazené nejmodernějšími technologiemi a oznámil chystané nové verze operačních systémů OS X a iOS.
zap 11. 6. 2013

Společnost Apple jako vždy využila konference WWDC, která má pořadové číslo 24, aby návštěvníkům ze 66 zemí ukázala, čeho za minulý rok dosáhla i co připravuje v oblasti hardwaru i softwaru pro rok letošní a následující.

Jak výkonný ředitel Tim Cook ve svém úvodu připomněl, Apple je dnes jednou z nejúspěšnějších společností vůbec. Jejích 407 kamenných obchodů ve 14 zemí navštěvuje přes 1 milionů zákazníků denně. Online obchod s aplikacemi, který příští měsíc oslaví páté výročí, dnes nabízí 900 000 aplikací a bylo z něj staženo více než 50 miliard instalací. V obchodě je zaregistrováno téměř 600 milionů účtů. I přes ohromující množství aplikací je podle Tima Cooka 90 procent z nich každý měsíc stáhnuto, nejde tedy o mrtvé položky v seznamu.

Letos by měla být k dispozici radikálně přepracovaná řada stolních počítačů Mac Pro, orientovaná na náročnější uživatele. Na předvedeném prototypu byla jasně vidět filozofie designu, kterou známe ze světa iPhone a iPadu. Přinese špičkové technologie, které díky velkým odběrům po nějakou dobu nabídne v „běžně dostupných“ zařízeních pouze Apple.

Mac ProMac Pro má podobu černého válce, jehož objem je ovšem 8x menší než u dosavadních modelů Mac Pro. Bude osazen nejnovější generací procesorů Intel Xeon, nejrychlejší dostupnou pamětí ECC (se čtyřkanálovým řadičem dosahuje 60 GB/s) a sběrnicí PCIe 3, jejíž rychlost využije uložiště technologie flash, která má řádově lepší výkon než běžně používané SSD. Současné pevné disky dosahují v ideálním případě rychlosti čtení okolo 100 MB/s a nejlepší SSD připojené přes sběrnici SATA II až 550 MB/s, podle Apple bude nový Mac Pro dosahovat 1250 MB/s.

Ani ostatní parametry počítače nebudou zaostávat, bude osazen duálním grafickým procesorem AMD FirePro, který současně zvládne až tři monitory s rozlišením 4k. Všechna potenciální rozšíření budou k dispozici pouze jako externí zařízení. Zadní strana válce nabízí mimo jiné 4 USB 3.0 porty a 6 portů Thunderbolt 2, které se rozsvítí, pokud pohybový senzor detekuje pohyb uživatele.