Hlavní navigace

Apple: Nepřesné měření stupně nabití baterie v iPadu je úmyslné

 Autor: © Apple
Společnost potvrdila správnost analýzy, podle které iPad špatně informuje o skutečném stavu baterie. Zároveň však popírá, že jde o chybu v systému iOS nebo samotných tabletech.
Filip Brůcha 28. 3. 2012

Sdílet

Michael Tchao, viceprezident Applu pro marketing, pro blog AllThingsD uvedl, že nový iPad, stejně jako všechna ostatní zařízení s operačním systémem iOS, hlásí plně nabitou baterie ještě předtím, než se tak ve skutečnosti stane. Kromě iPadu se to tedy týká také přístojů iPhone a iPod. I přes nepřesnou signalizaci však dobíjení baterie pokračuje i po oficiálním dosažení 100% stupně nabití, dokud není přístroj odpojen od napájení.

Na problém v minulém týdnu upozornila společnost DisplayMate Technologies. Její analýza nového iPadu ukázala, že při signalizaci plného nabití je baterie ve skutečnosti dobita jen z 90 %. Při předčasném odpojení přístroje od napájení tak uživatel může přijít až o hodinu času, po který je možné s tabletem pracovat.

Společnost nikdy nezpochybňovala, že systém měření stavu nabití obecně funguje – stejně jako všechna mobilní a přenosná zařízení, také iPad dohlíží na to, aby se jeho lithium-polymerová baterie zbytečně nepřebíjela. Problém je podle ní v matematickém modelu dobíjení baterie, kvůli kterému se informace o plném stavu nabití zobrazí příliš brzy.

Tchao odmítl spekulace, že chce Apple včasným zobrazením informace o plném nabití předejít rychlému zničení baterie. S životností baterie prý celý systém nijak nesouvisí a uživatel může dobíjení provádět, jak dlouho bude chtít. Rozhodnutí neustále neaktualizovat indikátor stupně nabití v závěrečné fázi pak bylo uskutečněno z toho důvodu, aby se zamezilo možnému zmatení uživatelů.