Hlavní navigace

Apple nezvládá uspokojovat zájemce o iPhone 4

21. 6. 2010

Sdílet

Podobně jako v případě tabletu iPad, i u nového iPhone 4 výrazně převažuje poptávka uživatelů nad množstvím vyrobených přístrojů. Apple proto prodlužuje dodací termíny.

Zatímco minulý týden v úterý si bylo možné objednat na e-shopech Applu jeden z prvních přístrojů iPhone, který bude dodán 24. června, po vyprodání vymezených 600 000 kusů se termín pro další objednané telefony posunul na 2. července a nyní se změnil dokonce až na 14. července.

To svědčí o skutečnosti, že Apple má problém zvládat dodávky přístrojů díky nečekaně vysoké poptávce, která se projevila již v začátcích předprodejů, kdy se zájemcům podařilo zcela zahltit svými požadavky jak elektronické obchody Applu, tak i systém operátora AT&T, který smartphone iPhone 4 také zařadil do svojí nabídky za dotovanou cenu od 199 dolarů s dvouletou smlouvou. Více o problémech spojených s předobjednávkami najdete v článku Apple se omluvil za fiasko při objednávkách iPhonu 4. Již méně se mluví o tom, že problém se zahlcením přinesl i nechtěný únik osobních dat některých zájemců o nový telefon od Applu, která byla díky chybám zpřístupněna dalším uživatelům.

Práv problémy s elektronickými objednávkami iPhonu přivedly mnoho zájemců zpět do kamenných obchodů, které také nabízely možnost si nový smartphone objednat a během uplynulého týdne se před nimi tvořily v řadě měst velké fronty. Nepříjemným faktem pro Apple je to, že nezvládnutí situace mnoho potenciálních zájemců odradilo a vzdali svoje snažení být mezi prvnímu uživateli iPhone 4 na světě. Další davové šílenství se pak očekává v tomto týdnu, neboť v den uvedení nového iPhonu na trh, tedy 24. června, bude omezené množství přístrojů k dispozici jak na regálech vlastních obchodů Applu, tak i jeho partnerů. Ovšem zatím jen v USA, Japonsku, Německu, Francii a Velké Británii.

Jak jsme již psali v článku iPhone 4: Nových smartphonů se prodá astronomické množství, analytici jsou ohledně prodejů iPhone velmi optimističtí a odhadují, že jen letos by se mohlo prodat 42-48 milionů těchto přístrojů a členská základna uživatelů iPhonu by se do konce příštího roku měla ztrojnásobit. Důvodem bude zlepšující se ekonomická situace a zvyšující se chuť zájemců utrácet, dále často končící smlouvy uživatelů starších iPhonů, kteří budou motivování kvůli novým funkcím upgradovat na iPhone 4 či lepší hardwarová výbava nového přístroje. Například v původních specifikacích nebylo zmíněno, že nový smartphone od Applu bude disponovat poměrně nadstandardními 512 MB operační paměti, což by mělo přinést velké možnosti při využití multitaskingu (i když ten je omezen jen na nové aplikace, které podporují přímo iOS4, což kazí celkový dojem, viz článek Multitasking v iPhone OS 4.0 je pro mnohé zklamáním). iPhone 3GS stejně jako iPad mají jen 256 MB RAM, původní iPhone disponoval pouze 128 MB RAM a není ho možné ani upgradovat na iOS4. V App Store se také začínají objevovat první aplikace kompatibilní s tímto novým OS. Velkým benefitem iPhone 4 je i Retina displej s rozlišením 960 x 640 obrazových bodů, o němž se ale také experti vyjadřují v tom smyslu, že jeho parametry nejsou až tak úžasné, jak při své úvodní prezentaci vychvaloval Steve Jobs. Více viz iPhone 4: Experti hodnotí kvalitu nového displeje.