Hlavní navigace

Apple oficiálně odhalil tablet iPad 2

3. 3. 2011

Sdílet

Společnost Apple na speciálním večírku v San Franciscu včera představila novou generaci tabletu iPad.

Podle dostupných informací jde ovšem spíše o „refresh“ původního modelu než o nějakou zásadní inovaci. Například silně postrádaných USB portů se zájemci opět nedočkali…

Přístroj představil sám CEO společnosti Steve Jobs, který je na zdravotní dovolené a mezi hlavní novinky patří přepracovaný design, zabudované kamery a nový gyroskop. Nový displej se sice nekoná, ale díky tomu by neměly nastat ani potíže s kompatibilitou zobrazení ve stávajících aplikacích. iPad 2 také disponuje výkonnějším procesorem, jedná se o dvoujádrový model s frekvencí 1 GHz označovaný jako A5, který je podle Applu dvakrát tak rychlý, než procesor A4 v první generaci iPadu. Výrazně byl zlepšen i grafický výkon, jenž je podle Steva Jobse devětkrát vyšší a tento pokrok umožní výrazně posunout možnosti vykreslování grafického obsahu. I přes tato vylepšení má mít procesor A5 podobnou spotřebu jako A4.

iPad 2 je také tenčí a lehčí než jeho předchůdce, váží asi 0,6 kg a jeho tloušťka je menší než 9 mm. To je dokonce méně než u smartphonu iPhone 4. Jak již bylo řečeno, mezi novými funkcemi přibyl gyroskop, dvě kamery, které lze použít pro videochat FaceTime od Applu a případně pro další aplikace. Slibována je i 10hodinová výdrž na baterie. Na výběr má být jak černý, tak bílý model iPadu.

K dispozici bude, podobně jako u předchozí generace, celkem šest variant tabletu iPad 2 – tři pouze s Wi-Fi za ceny 499, 599 a 699 dolarů podle kapacity flash paměti, která může být 16, 32 nebo 64 GB. Dále mají být uvedeny přístroje s podporou 3G sítí, u nichž bude cena značně vyšší a to 629, 729, respektive 829 dolarů podle velikosti flash paměti. Jak je vidět, ani zde k žádnému výraznějšímu posunu nedošlo.

Pomocí internetu a obchodů Apple by mělo být možné iPad 2 objednat již od 11. března. Tento termín ale neplatí celosvětově a přístroj bude uváděn do jednotlivých zemí postupně, jak je u Applu zvykem. Lze očekávat, že do ČR bude před zahájením oficiálního prodeje řada iPadů 2 dovezena (zejména z USA). Ceny se ovšem budou pohybovat pravděpodobně na značně vyšší úrovni, podobně jako tomu bylo i v loňském roce u takto přivezených iPadů.

Podle Steva Jobse hrál klíčovou roli pro úspěch iPadu obchod s aplikacemi App Store. Podle jeho slov by jeho firma nebyla bez tohoto modelu distribuce aplikací pravděpodobně tak úspěšná. Jobs podotkl, že iPad má podíl na trhu s tablety 90 % a že se dosud po celém světě prodalo asi 15 milionů těchto přístrojů.