Hlavní navigace

Apple plánuje další lákadla na uživatele, říká analytik

23. 4. 2010

Sdílet

Kam budou po vydání iPadu směřovat další kroky Applu? Podle jednoho renomovaného analytika vše nasvědčuje tomu, že společnost připravuje vlastní video platformu.

Ezra Gottheil, senior analytik agentury Technology Business Research, se domnívá, že Apple toho pro příští čtvrtletí chystá mnohem více, než jen uvedení nového iPhonu. Společnost je podle něho připravena učinit zásadní krok v oblasti videa.

K této domněnce ho prý vedou některé z událostí poslední doby. Tou první je ztráta prototypu nové generace smartphonu od Applu, označovaného jako iPhone 4G. Podle redaktorů webu Gizmodo, kterým se přístroj dostal do rukou (více viz článek iPhone 4G neoficiálně poodhalen), totiž další verze iPhonu mimo jiné nabídne i přední videokameru (a blesk).

„Přední kamera je něco, po čem jsme vždy toužili,“ říká Gottheil. „Stejně tak by šlo o logický krok v případě, že se Apple hodlá více zabývat videokonferencí, video-sociálními sítěmi či hrami.“ Upozorňuje přitom i na absenci kamery v první generaci tabletu iPad, což by se podle něj mělo v dalších verzích změnit.

Další indicii Gottheil našel v záměru Applu investovat 1 miliardu dolarů do výstavby datového centra v Severní Karolíně. Zatímco podle některých odborníků bude centrum sloužit k účelům aplikace iTunes (resp. cloud computingu), Gottheil je jiného názoru. Podle něj Apple pracuje na video platformě, kterou vývojáři budou moci využít k vytváření videoaplikací pro iPhone a iPad. A datové centrum bude sloužit jako jakási centrála.

Gottheil se v minulosti pokoušel další kroky Applu předpovědět již několikrát. Úspěšný byl například v minulém roce, kdy přišel s tvrzením, že Apple plánuje přispět na trh s netbooky jakýmsi „iPodem Touch na steroidech,“ z čehož se nakonec vyklubal právě iPad.