Hlavní navigace

Apple pokračuje v rozchodu s Googlem – iOS 6 bez YouTube

7. 8. 2012

Sdílet

 Autor:
Aplikace pro prohlížení obsahu na YouTube již nebude standardní součástí mobilního operačního systému od Applu.

Po ohlášeném odklonu od map poskytovaných Googlem k podkladům od společnosti TomTom se objevila další zpráva o chystané verzi operačního systému iOS. Novinka, která se má objevit na podzim tohoto roku, nebude standardně obsahovat aplikaci pro přehrávání videa z YouTube.

„Naše licence na vkládání aplikace YouTube do iOS vypršela, zákazníci mohou videa přehrávat v prohlížeči Safari nebo si nainstalovat novou aplikaci od Googlu, která bude k dispozici v App Store,“ oznámila mluvčí Applu Trudy Mullerová.

Apple podle všeho dávkuje informace o tom, kde všude ukončuje spolupráci s Googlem, postupně. Oznámení o přechodu k jiným mapovým podkladům jsme si mohli vyslechnout na světové konferenci vývojářů v červnu tohoto roku. Přitom jak mapy od Googlu, tak aplikace pro YouTube byly součástí prvních verzí iOS až do verze 5 používané v současnosti. Byly to dokonce jediné dvě aplikace pro služby jiných poskytovatelů až do otevření App Store v roce 2008.

Jedním z hlavních důvodů tohoto rozvazování spolupráce je vstup Googlu na pole mobilních OS. Android je v současnosti druhý nejpoužívanější operační systém v tabletech a smartphonech. Protože firemní mechanismy mají jistou setrvačnost, projevuje se ochladnutí vztahů obou společností postupně a nejzřetelnější bude právě v iOS 6.

Spoluzakladatel Applu Steve Jobs považoval Android za nepovedenou kopii iOS. V životopisné knize vydané po Jobsově smrti cituje autor Walter Isaacson Jobsova slova na adresu rivala na poli mobilních operačních systémů: „Zničím Android, protože jde o kradený produkt,“ řekl Jobs údajně. A dodal: „Jsem připraven rozpoutat s ním jadernou válku.“

Od té doby se Apple snaží všemi dostupnými prostředky ztížit Googlu vstup do mobilních přístrojů se značkou Apple. Odstranil například všechny aplikace třetích stran s podporou internetové telefonie Google Voice a schvalování vlastní aplikace Googlu se snažil co nejvíce oddálit tak dlouho, že hrozil zásah amerického regulátora trhu. (Tato služba u nás v současnosti není plně podporována, je možno pouze volat na jiná čísla, hovory ale nelze přijímat.) Apple se také s proměnlivými úspěchy soudí se třemi hlavními dodavateli hardwaru s OS Android – HTC, Motorolou a Samsungem – kvůli porušování ochrany průmyslového vlastnictví. Do přímého sporu s Googlem ale zatím nevstoupil. Pokud pomineme fakt, že společnost Motorola Mobility je vlastněna Googlem.

Nicméně celkem rychlé schválení prohlížeče Chrome v App Store dává tušit, že Apple se vydá spíše cestou konkurenčního boje založeného na nabízení vlastních, lepších služeb než hlavní rival. Nově nastoupený trend dává tušit, že se Apple bude snažit o potlačení služeb Googlu nepřímo, pomocí vlastních aplikací a služeb, které budou v telefonu nebo tabletu instalovány spolu s operačním systémem. Je potom na zákaznících, jaké další aplikace si stáhnou z App Store a budou je používat místo těch přeinstalovaných. Hodně lidí je sice na App Store zvyklých a běžně ho využívá, velká část uživatelů si ale může vystačit s tím, co mu nabídne výrobce.

Byl pro vás článek přínosný?