Hlavní navigace

Apple uvádí novou generaci tenkých notebooků MacBook Air, orientovanou na webové služby

Společnost Apple představila nový MacBook Air, první z nové generace notebooků, ve kterých budou mechanické pevné disky a optické jednotky nahrazeny internetovými službami a úložišti flash.
Martin Noska 22. 10. 2010

Sdílet

Tyto notebooky nové generace mají být dle Applu:

• rychlejší – solid state flash úložiště jsou až dvakrát rychlejší než pevné disky,
• spolehlivější – nehrozí poruchy pevných disků,
• lehčí a menší – solid state flash úložiště jsou až o 90 procent menší a lehčí než pevné disky.

Nový MacBook Air, dostupný v 11palcovém a 13palcovém provedení s váhou od 1,06 kg, je údajně nejlehčí a nejpřenosnější notebook Apple v historii. MacBook Air díky stejné technologii solid state úložiště, jakou používá iPad, poskytuje rychlejší odezvu, výdrž na baterie až sedm hodin a výdrž v pohotovostním režimu až 30 dní.

1,4 GHz 11palcový MacBook Air je vybaven 2 GB paměti a 64 GB nebo 128 GB úložné kapacity flash. 1,86 GHz 13palcový MacBook Air je vybaven 2 GB paměti a 128 GB nebo 256 GB úložné kapacity flash. Mezi možnosti konfigurace na objednávku a volitelné doplňky patří rychlejší procesory, 4 GB paměti, jednotka MacBook Air SuperDrive a USB Ethernet Adapter.  

Nový MacBook Air s hliníkovým unibody krytem je v nejtenčím bodě silný 0,3 cm a v nejsilnějším bodě 1,7 cm, 11palcový model váží 1,06 kg a 13palcový model 1,32 kg. Stejně jako iPad byl MacBook Air od základu navržen výlučně pro flash úložiště. Flash úložiště navržené společností Apple má být o 90 procent menší a lehčí než konvenční pevný disk pro notebooky, což má přispět k mobilnímu, lehkému designu počítače MacBook Air.

Pohodlnější psaní a produktivitu při práci má přinést jak klávesnice plné velikosti, tak skleněný trackpad s technologií Multi-Touch – stejný, jímž jsou vybaveny počítače Apple MacBook Pro. Ten umožňuje procházet webové stránky, projíždět fotky, měnit velikost a orientaci snímků. Zabudovaná FaceTime kamera, mikrofon a stereo reproduktory se hodí pro videohovory s přístroji iPhone 4, iPod touch a dalšími počítači Mac.

Flash úložiště v kombinaci s energeticky úspornými procesory Intel Core 2 Duo a grafikou nVidia GeForce 320M poskytují dle Applu kombinaci mobility, výdrže na baterie a výkonnosti. MacBook Air nabízí 11,6palcový nebo 13,3palcový displej s vysokým rozlišením a podsvícením LED a také Mini DisplayPort pro připojení k 27palcovému monitoru Apple LED Cinema Display, projektoru nebo HD televizi. Bezdrátové rozhraní Wi-Fi 802.11n umožňuje stahovat hudbu a filmy z iTunes, zálohovat data pomocí Time Capsule a ukládat nebo sdílet soubory pomocí služby MobileMe? a iDisk. Pro připojení k bezdrátovým periferiím je MacBook Air vybaven rozhraním Bluetooth 2.1+EDR, zatímco dva porty USB umožňují synchronizovat a nabíjet iPad, iPhone nebo iPod a zároveň používat i jiné zařízení USB. 13palcový MacBook Air rovněž obsahuje slot pro SD karty.

Apple také vytvořil pro MacBook Air baterii, která na jediné nabití zajistí údajně až sedm hodin bezdrátové produktivity a jejíž životnost má být až 1 000 dobití. Tu podobně jako u předchozího modelu ovšem nelze jednoduše (tj. bez servisního zásahu) vyměnit, nicméně Apple si od konstrukce zabudované baterie slibuje méně odpadu. Poplatek za výměnu vyčerpaných baterií počítače MacBook Air pak zahrnuje nejen instalaci, ale také ekologicky zodpovědnou likvidaci staré baterie.