Hlavní navigace

Apple představil upravenou verzi své nano-SIM karty

10. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © beermedia - Fotolia.com
Společnost upravila svůj návrh nano-SIM tak, aby se mohla bránit nařčením ze strany Nokie, se kterou soutěží o standardizaci karty.

Nový design byl představen na veletrhu CTIA v New Orleans, kde se jejího odhalení ujal německý výrobce Giesecke & Devrient. Apple o standardizaci svého návrhu soupeří s koalicí firem Nokia, Research In Motion a Motorola Mobility. Vítěze tohoto klání má zvolit Evropský institut pro telekomunikační normy (ETSI).

Přestože byl Apple na veletrhu zastoupen německou společností, není jasné, na čí straně Giesecke & Devrient vlastně stojí. Sama totiž otevřeně říká, že je připravena spolupracovat s kýmkoliv. Tedy i s Nokií, která věří, že její návrh podporovaný RIM a Motorolou je technicky lepší, protože má naprosto jiné rozměry než dnešní mikro-SIM karty. Riziko, že dojde k jejímu poškození, pokud by se uživatel snažil kartu umístit do špatného zařízení, je tedy minimální.

Podobně však nyní může argumentovat i Apple. Ten svůj návrh totiž změnil tak, že kolem okrajů elektrických kontaktů umístil plastový materiál. SIM karta je tedy dostatečně dlouhá na to, aby ji nikdo nemohl umístit do nekompatibilního slotu. Tím Nokia ztratila konkurenční výhodu a šance obou společností jsou vyrovnané.

Podle G&D začalo v ETSI hlasování o standardu 4FF (fourth form factor – čtvrtinový formát) již v polovině dubna a skončí v polovině května. Původně se mělo hlasovat již v roce 2011. Kvůli neshodám mezi Applem a Nokií však bylo hlasování několikrát odloženo. Naposledy si Nokia stěžovala, že Apple zneužil proces standardizace a navíc si stále nelicencoval základní patenty pro technologie použité v jeho návrhu. Jindy zase Nokia společně s RIM upozorňovala, že Apple měli na jednom ze setkání reprezentovat lidé, kteří jsou zaměstnanci úplně jiného výrobce, přičemž hlasování na základě plné moci pravidla neumožňují.

Byl pro vás článek přínosný?