Hlavní navigace

Apple představilo dva iPhony, chytré hodinky a platební systém

10. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Apple
Americká společnost Apple včera představila dva nové iPhony s většími displeji a chytré hodinky Apple Watch. Všechna nová zařízení podporují bezkontaktní platby pomocí NFC v rámci nového systému Apple Pay.

Telefony s názvem iPhone 6 a iPhone 6 Plus a mají větší displeje, snímače otisků prstů a podporují službu Apple Pay, jež umožňuje platit telefony v obchodech bezkontaktně podobně jako u bezkontaktních platebních karet. Novinkou je také snímač tlaku, který umožňuje sledovat například změnu nadmořské výšky. iPhone 6 má displej o velikosti 4,7 palce a iPhone 6 Plus nabídne 5,5palcový displej. Oba displeje jsou tvrzené, ne však safírové, jak se spekulovalo. Telefony jsou tenčí, než předchozí generace – iPhone 6 má tloušťku 6,9 mm a iPhone 6 Plus 7,1 mm.

Zadní část šasi je celé z kovu a zaoblené boky jsou vyrobeny ze skla, přičemž celkově design smartphonů doznal oproti předchozím generacím značných změn. Zapínací tlačítko bylo přesunuto z vrchní části telefonu na stranu podobně, jako je tomu u většíny androidových telefonů s většími displeji. Apple doufá, že si se svými novými telefony udrží i do budoucna silnou pozici na trhu se smartphony, na němž je v současné době jasně viditelný trend, kdy výrobci kvůli poptávce zákazníků přicházejí s telefony s velkými displeji (tzv. phablety).

Oba telefony mají nové procesory A8, které by měly být o 25 % výkonnější a o 50 % úspornější než předchozí generace. Podle Apple oba nové modely na jedno nabití umožní minimálně o hodinu delší surfování po internetu přes Wi-Fi než iPhone 5S. Apple vylepšilo také svůj 8Mpix fotoaparát, který nyní používá pokročilejší technologie pro rychlejší pořizování ostřejších fotografií. iPhone 6 Plus má také optickou stabilizaci obrazu. Nové fotoaparáty dokáží pořizovat fotografie při 240 snímcích za sekundu, což je dvojnásobný počet snímků, než byl u iPhonu 5S.

Oba nové telefony budou dostupné ve třech barvách – zlaté, stříbrné a vesmírné šedi – s kapacitami 16, 64 a 128 GB. Ceny neblokovaných iPhonů v ČR zatím nejsou známy, telefony dotované operátory by v USA měly začínat na 200 dolarech.

Jak se očekávalo, Apple vstoupilo i na trh s chytrými hodinkami. Nové Apple Watch (nikoli iWatch) díky zabudovaným senzorům monitorují zdraví a pohyb uživatele. Zjištěné informace posílají do aplikace Apple Health v iPhonu či iPadu, kde mohou být dále analyzována. Hodinky mají jedno tlačítko na straně, pomocí kterého probíhají všechna nastavení či zoomování a které slouží jako tzv. domácí tlačítko iPhonů. Displej je vyroben ze zakřiveného dotykového safírového skla a v případě zobrazení nějakého oznámení vibrují. Hodinky se dobíjejí bezdrátově pomocí induktivního dobíjecího panelu.

Pro hodinky bude přímo od Apple dostupných několik aplikací jako Siri, Zprávy nebo Mapy, přičemž informace se budou načítat i z jiných aplikací na iPhonu jako kalendáře či emaily. Pomocí hodinek lze tak přímo odpovídat na zprávy či se nechat navigovat při cestě městem (zavibrují při každé změně trasy). Hodinky budou podporovat také nový platební systém Apple Pay, tudíž pomocí nich budou uživatelé moci ve vybraných obchodech platit bezdotykově. Dostupné budou také stovky aplikací od třetích stran. Na trhu by se měly objevit začátkem příštího roku a měly by spolupracovat se všemi iPhony od verze 5.