Hlavní navigace

Apple překvapivě schválil prohlížeč Opera pro použití na iPhonu, obával se nejspíš antimonopolního řízení EU

13. 4. 2010

Sdílet

Opera Mini by ode dneška měla být k dispozici pro smartphony společnosti Apple, neboť ta ji schválila pro zařazení do jejího on-line obchodu s aplikacemi AppStore.
Martin Noska 13. 4. 2010

Jedná se tak o velké vítězství norského výrobce Opera Software, neboť někteří analytici považovali schválení Applem za velmi nepravděpodobné. Apple má totiž ve svých zásadách, že procesem schvalovacího řízení nemohou projít aplikace, které nahrazují takové aplikace, které jsou již součástí základního vybavení smartphonu iPhone, případně přehrávačů iPod Touch. Opera Mini navíc oproti Safari Mobile má nabídnout výrazně rychlejší přenos dat a tím i svižnější načítání stránek (má jít až o šestinásobní urychlení), takže je pro něj poměrně velkou konkurencí. Více viz článek Opera chce proniknout na iPhone. Má vůbec šanci?

Opera přihlásila svůj browser pro iPhone, který poprvé představila letos na Mobile World Congressu v Barceloně, před třemi týdny a v té době bylo velmi nejisté, zda Operu Mini Apple přijme. Zástupci Opery ovšem byli od začátku optimističtí, neboť podle nich Opera neporušuje iPhone SDK. Jedním z důvodů je podle komentátorů možná i hrozba, že by se Opera obrátila na evropské regulační úřady, kdyby Apple její browser odmítl, podobně jako se tomu stalo v případě Microsoftu.