Hlavní navigace

Apple řeší bricknuté iPhony. Vydá znovu aktualizaci 9.2.1

20. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Apple
Tajemný Error 53 přetvořil spoustu iPhonů v drahá těžítka. Firma se nyní omlouvá a k tomu přidává i řešení.

Apple znovu vydal iOS 9.2.1, aby pomocí něj opravil Error 53, který přetvořil v cihly všechny iPhony nové generace, jež v sobě měly součástky vyměněné uživatelem nebo neoficiální opravnou.

Nový iOS 9.2.1 bude k dispozici pouze těm, co si své iPhony aktualizují skrze iTunes na Macu nebo Windows PC. Většina vlastníků telefonu však provádí aktualizace skrze internetové připojení v mobilu, takže tuto verzi operačního systému nedostanou.

Error 53 se objevil na iPhonech 6, 6S, 6 Plus a 6S Plus, tedy nejnovější řadě. A to ve chvíli, kdy uživatel nebo opravna provedly výměnu tlačítka Home (které zahrnuje Touch ID, neboli autentikaci pomocí naskenování otisků prstů senzorem), kabelu, nebo v některých případech i displeje. Když se chyba objevila, telefon byl již zcela nepoužitený.

Zprávy o chybě vyvolaly pobouření mezi uživateli iPhonu a kritizoval ji mimo jiné Kyle Wiens, zakladatel serveru iFixit.com, který ji vidí jako hrozbu pro neoficiální opravy.

„Majitelé mají právo opravit si své produkty, nebo je svěřit technikům, jimž věří,“ řekl minulý týden Wiens v emailu Computerworldu.

Připadu se ujali také právníci. Před týdnem Seattleská právní agentura zažalovala Apple jménem pěti lidí.

Ve včerejším prohlášení se však firma omluvila za bricknutí iPhonů zákazníků.

„Apple dnes vydal aktualizaci softwaru, která umožní zákazníkům, jimž se zobrazila tato chybová zpráva [Error 53], úspěšně obnovit svůj přístroj pomocí iTunes na Mac nebo PC,“ potvrdil mluvčí Applu v emailu. „Omlouváme se za jakékoli nepříjemnosti.“

Pokud si zákazník mezitím koupil nový iPhone potom, co se dozvěděl, že mu jej společnost neopraví, bude odškodněn. Zařídí to služba AppleCare, kterou mají uživatelé kontaktovat.

Firma mezitím nenápadně pozměnila popis mechanismu za Errorem 53. Minulý týden Apple prohlásil, že „jde o výsledek bezpečnostních kontrol vytvořených na ochranu našich zákazníků. iOS zkontroluje, zda Touch ID senzor ve Vašem iPhonu či iPadu odpovídá ostatním komponentám v přístroji. Pokud iOS najde neshodu, kontrola selže a Touch ID je vyřazen z činnosti, a to včetně použití pro Apple Pay. Toto bezpečnostní opatření je nutné k ochraně Vašeho zařízení a k zabránění nechtěného použití podvodného Touch ID.“

special_kyberutoky

Včera nicméně Apple poněkud pozměnil definici zmíněné kontroly, kdy sdělil že „byla vytvořena, aby zkontrolovala, zda Touch ID funguje správně, než opustí továrnu.“

I přes novou aktualizaci bude operační systém nadále hledat nesoulad v součástkách, prohlásila firma. Pokud iOS detekuje vyměněnou komponentu, deaktivuje Touch ID. Rozdíl? Z iPhonu samotného by se již neměla stát cihla.