Hlavní navigace

Apple se opět prodral na první místo mezi počítači

21. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Podle analytické společnosti Canalys se prodeje počítačů ve druhém čtvrtletí 2012 zvedly meziročně o 12 %. Po nepříznivém předchozím čtvrtletí se stal Apple znovu jedničkou počítačového trhu (při započítání tabletů).

Podle Canalys je Apple jedničkou trhu PCCanalys na rozdíl od ostatních analytických společností řadí mezi počítače také tablety o úhlopříčce 7‘‘ a větší. Za tohoto předpokladu Apple ve druhém čtvrtletí 2012 prodal 21 milionu počítačů, resp. 4 miliony Maců a 17 milionu iPadů a jeho tržní podíl tak dosáhl 19 %.

Na druhé a třetí příčce se umístilo HP a Lenovo, kdy oba výrobci prodali přibližně 13 milionů počítačů a jejich podíl na trhu představoval 12 %.

Čtvrtý skončil Acer s 10,6 miliony kusy. První pětku výrobců uzavřel Dell, který podle statistik Canalysu prodal 9,6 milionu kusů.

Canalys dále uvádí, že Apple meziročně prodal o 60 % více tabletů, zatímco prodeje počítačů HP a Dell se propadly o 11 %. Srovnání však není zcela zpravedlivé, jelikož HP ani Dell na trhu nemají přímý konkurenční produkt k iPadu.

Na 73 % prodaných počítačích, tedy 108,7 milionu kusů, byl nainstalován operační systém Windows, což představuje pro Microsoft historicky nejnižší výsledek.

cyber23

Analytici očekávají, že tablety běžící na Windows 8 ovlivní trh zhruba stejně jako kdysi Zune kapesní přehrávače. Zároveň podotýkají, že klíčovým faktorem bude startovací cena.

Pro srovnání doporučujeme výrazně odlišné výsledky Gartnera a IDC za stejné čtvrtletí.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?