Hlavní navigace

Apple sjednotí OS pro tablety a Macy, tvrdí analytici

 Autor:
Apple by se mohl již brzy vydat podobnou cestou jako Microsoft, který je přesvědčený, že pro PC a tablety může existovat stejný operační systém.
Martin Noska 7. 8. 2011

Sdílet

Tvrdí to alespoň analytici skupiny Jefferies, podle nichž proces sjednocování těchto OS začne v příštím roce a skončí roku 2016. Již nyní přitom Mac OS X pro desktopy a laptopy disponuje některými funkcemi převzatými z tabletu, jako jsou třeba gesta na trackpadu. Důležité bude také rozšíření jeho cloudové platformy iCloud.

Analytici skupiny Jefferies věří, že klíčem k spojení obou systémů bude 64bitová architektura ARM, protože zatím jsou v iPadech využívány jen 32bitové procesory, jež se s aktuálními x86 modely od Intelu nedají svým výkonem srovnat. Právě 64bitové procesory ARM by měly být kolem roku 2016 již běžně dostupné a pro Apple by to mimo jiné znamenalo zbavení se závislosti na Intelu, neboť sám čipy ARM vyrábí. Podle analytiků je navíc Apple již připraven vyrábět první vzorky čtyřjádrového čipu A6, který by se měl svým výkonem přiblížit běžným procesorům v počítačích. Tento procesor by se podle Jefferies měl objevit v iPadu 3 na začátku příštího roku a později pravděpodobně v iPhonu a také v ultratenkých noteboocích MacBook Air (buď v druhé polovině roku 2012 nebo v roce 2013).

Například Microsoft do teď nabízel pro tablety stejné OS jako pro desktopy, ale neslavil s nimi příliš velký úspěch. Situaci mají změnit Windows 8, které budou mít redesignované rozhraní právě pro práci na tabletech, nicméně objevují se i hlasy komentátorů, že toto rozhraní si nezíská oblibu na běžných PC, zejména u firemních uživatelů.

Co se týká Applu, jeho současnou strategií je podle všeho udržet rozdíl mezi svými tablety a počítači, protože díky hardwarovým omezením a limitované velikosti se tablety nehodí na stejné úlohy jako počítače Mac. Analytici Jefferies jsou ovšem přesvědčeni, že jednotný operační systém pro telefony, tablety i počítače by dále zvýšil prodeje přístrojů Applu a přinesl by i větší uživatelský komfort díky bezešvému přechodu mezi jednotlivými přístroji, které aktuálně chtějí používat. Tomu mají napomoci i cloudové služby Applu s možností synchronizace dat mezi různými zařízeními běžícími na stejném OS. I k tomu si Apple otevírá cestu uvedením služeb iCloud, které jsou aktuálně ve fázi beta testů a jsou přístupné prvním vývojářům. Více viz včerejší článek Apple odhalil detaily o službě iCloud včetně ceníku.