Hlavní navigace

Apple spouští český online obchod, vše tam ale nekoupíte

20. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost Apple dnes spustila českou verzi svého Online obchodu. Některé zásadní doplňky a služby ale stále chybí.

iPadSpuštění oficiálního obchodu je událostí, kterou příznivci nakousnutého jablíčka jistě dlouho očekávali. Lze totiž předpokládat, že bude nejrychlejší cestou, jak zakoupit zejména novinky od Apple, jichž je na trhu nedostatek.

To, společně s (téměř) kompletním sortimentem, jistě potěší zákazníky, ale přidělá to vrásky prémiovým prodejcům  Applu, mezi něž patří prodejny iStyle a iWorld.

Ty u nás totiž suplují klasické "Apple Store" a typicky prodávají s nejvyššími maržemi za doporučené koncové ceny (a někdy zdá se i dráž, jak potvrzuje náš dnešní pohled na ceny iPadu 2 v iWorldu (www.iworld-store.com, doménu iworld.cz vlastní naše vydavatelství ;)), které jsou vyšší než v právě otevřeném českém Apple Store, který navíc nabízí dopravu u položek nad 2950 Kč zdarma. Naopak lépe zavedené prodejny iStyle nabízejí některé položky levněji, než oficiální obchod Apple a levněji většinou nakoupíte i pomocí serverů srovnávajících ceny v internetových obchodech, jako je Heureka.

Na druhou stranu mají nyní čeští zákazníci konečně možnost online konfigurace notebooků a stolních počítačů Apple nebo gravírování na vybrané kapesní přístroje, které je zdarma. Nicméně prohlídka právě otevřeného Apple Store nám přinesla i malé zklamání - pochopitelně zde nenajdete položky, které Apple na českém či evropském trhu nenabízí, například Apple TV, nicméně doufali jsme, že s příchodem oficiálního obchodu bude možné v Česku zakoupit balíčky AppleCare, které prodlužují například mezinárodní záruku notebooků Apple na tři roky (doposud u nás byly poměrně draze přeprodávány třebas záruční certifikáty AppleCare z Německa). V nabídce české mutace Apple Store jsou ale zatím pouze produkty technické podpory a školení AppleCare.

skoleni

To je o to zásadnější problém, že, jak upozorňuje mimo jiné server iHned, může být problém uplatňovat na zboží zakoupené v Českém Apple Store dvouletou záruční dobu. S podobnými problémy se při nákupu iPhone u operátorů nejspíše nesetkáte (často lze dokonce reklamovat i sníženou kapacitu baterie, neboť tato je pevnou součástí telefonů Apple a nelze ji snadno vyjmout) - například u Vodafone za iPhone 4 ale zaplatíte o cca 1700 Kč více.

Český Apple Store naleznete na http://store.apple.com/cz/