Hlavní navigace

Apple stahuje vlastní distribuci Javy z OS X

22. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Apple
Apple včera začal z většiny svých Maců odstraňovat staré pluginy Javy pro webové prohlížeče. Uživatelé budou nyní nuceni stahovat Javu přímo ze stránek Oracle.

Společnost také vydala záplatu pro Javu nainstalovanou ve starších verzích OS X. Spolu s aktualizací Javy ve starších systémech tak Apple posílil bezpečnost novějších verzí OS X tím, že na dálku nechal odinstalovat staré pluginy Javy pro všechny webové prohlížeče. Aktualizace zaměřená na operační systémy Lion a Mountain Lion, jež celkově tvoří 60 % všech Maců, odinstaluje pluginy Javy 6 i dřívějších verzí.

„Tato aktualizace odinstaluje plugin Javy ze všech webový prohlížečů v OS X Lion a Mountain Lion,“ uvedl Apple v dokumentaci. U systému Snow Leopard aktualizace udělala něco jiného. „V systémech, ve kterých ještě nebyla Java nainstalována, budou prohlížeče nastaveny tak, aby automaticky nespouštěly javové applety,“ dodal Apple. Jakmile je aktualizace pro Lion a Mountain Lion nainstalována, uživatelům, kteří surfují po stránkách vyžadujících Javu, se začne zobrazovat upozornění, že nemají plugin Javy, a jsou přesměrováni na stránky Oraclu, kde mohou stáhnout nejnovější Javu verze 7 a její plugin pro prohlížeče.

Apple posílil své snahy o eliminaci některých potenciálně nebezpečných přídavků poté, co byly v březnu tohoto roku stovky tisíc Maců infikovány trojským koněm Flashback. Apple kvůli tomu mimo jiné na Macích zablokoval i starší verzi Flashe. Podle Wolfganga Kandeka ze společnosti Qualys je eliminace pluginu Javy bezpečnostním vylepšením a také snahou Applu o to, aby se o distribuci Javy staral pouze Oracle. Apple přestal Javu přidávat do OS X v minulém roce u verze Lion. Společnost se však podle svých slov cítí stále zodpovědná za bezpečnostní opravy Javy verze 6 a nižší.

I když Lion a Mountain Lion Javu neobsahují, uživatelé si je samozřejmě mohou stáhnout sami. Uživatelé Snow Leopardu (2009) a Leopardu (2007) mají Javu nainstalovanou implicitně. Spolu s odstraněním Javy Apple distribuoval dvě aktualizace pro tuto technologii s názvy Java for Mac OS X 10.6 Update 11 a Java for OS X 2012-006, které opravují dvacet kritických chyb v OS X Snow Leopard a OS X Lion a Mountain Lion. Stejnou aktualizaci na opravu dvaceti chyb vydal ve středu i Oracle pro Windows. Ani jedna z aktualizací však neopravuje chybu typu zero-day, kterou v Javě minulý měsíc objevil Adam Gowdiak ze společnosti Security Explorations.

Apple naposledy aktualizoval Javu na počátku září. Uživatelé Javy 6 a dřívějších verzí si ji mohou na Macu aktualizovat v rámci okna Software Update. Javu 7 (Java SE Runtime Environment 7u9) lze stáhnout ze stránek Oracle.