Hlavní navigace

Apple údajně chystá inovovaný tablet iPad s řadou vylepšení

13. 9. 2010

Sdílet

Zatímco v uplynulých dnech se veškerá pozornost upírala na novou generaci iPodů a na iOS 4.1, hlavním hitem Applu by se v následujících měsících mohl stát inovovaný tablet iPad.

Informaci o chystané nové verzi iPadu přinesl web Apple Insider a jedinou otázkou nyní je, zda přijde ještě před vánoci nebo až v první polovině příštího roku. Nemá přitom jít o druhou generaci tohoto tabletu, ale spíše o jakýsi refresh generace stávající. Mezi hlavní novinky má patřit kamera na přední straně, která by dokázala snímat obličej a podpora FaceTime, což je vlastní komunikační projekt Applu, z něhož se tento výrobce ovšem snaží udělat něco jako otevřený průmyslový standard a vyjednává o jeho podpoře s výrobci komunikačního softwaru.

Informaci o nové verzi iPadu sdělila webu Apple Insider blíže nespecifikovaná osoba, která prý ovšem prokázala znalosti budoucích plánů Applu a nový přístroj je podle ní již ve fázi testování, takže nelze vyloučit, že jej stihne jeho výrobce uvést během nákupní předvánoční sezóny, čímž by si zaručil zvýšenou pozornost kupujících. Na druhou stranu Apple vydává obvykle nové verze svých produktů v ročních intervalech, takže například analytici společnosti iSuppli očekávají novou verzi tabletu iPad až někdy kolem dubna 2011.

Přidání kamery do iPadu se zdá být poměrně logickým krokem a první verze tohoto přístroje, která je aktuálně na trhu, byla mimo jiné právě často kritizována kvůli tomuto nedostatku. To, že by Apple přidal i USB konektor, který byl asi druhým nejčastějším zdrojem kritiky, ovšem nebylo potvrzeno. Apple také nedávno oznámil, že v listopadu vydá nový iOS 4.2, který by měl podporovat například bezdrátový tisk či přinést multitasking právě pro iPad (zde je k dispozici zatím jen iOS 3.2, jenž multitasking nepodporuje) a ten by mohl být uvolněn právě společně s inovovaným hardwarem. Steve Jobs dále u iOS 4.2 slíbil podporu sdílení souborů či technologii HDR pro lepší kvalitu fotografií. Vzhledem k tomu, že technologie HDR je u přístrojů iPhone již dostupná díky iOS 4.1 a že současné iPady vůbec kameru zabudovanou nemají, opět by to poukazovalo na uvolnění nového modelu tabletu s kamerou, kdy by Apple jen s malými investicemi mohl výrazně rozšířit potenciál celého přístroje. Zmíněná podpora bezdrátového tisku a přidání FaceTime by navíc tento přístroj mohly zatraktivnit i pro uživatele z oblasti byznysu, zejména pro ty, kteří často cestují.