Hlavní navigace

Apple údajně pracuje na levnějším iPhonu

11. 1. 2013

Sdílet

 Autor:
Společnost Apple podle všeho pracuje na levnější verzi svého telefonu iPhone, která by se měla na trhu objevit ještě v tomto roce. V deníku Shanghai Evening News však vyšlo prohlášení Phila Schillera, že to není pravda.

Informaci přinesl jako první deník Wall Street Journal (WSJ), který citoval „blíže nespecifikované zdroje z Applu“. Podle WSJ bude uvedení levnějšího iPhonu „velkým posunem ve strategii Applu“, k němuž americká společnost musela přistoupit kvůli stále větší konkurenci na trhu s chytrými telefony. Apple údajně zvažoval levnější iPhone s názvem iPhone mini již od roku 2009. Podle WSJ by levnější verze přístroje měla vypadat podobně, jako ta dražší, vyrobena však bude z levnějších materiálů.

Nejde o první spekulaci o levném iPhonu, která se v poslední době objevila. Předchozí zprávy uváděly, že by iPhone mini mohl být menší než současný plnohodnotný iPhone. Na druhou stranu server DigiTimes tento týden přišel se zprávou, podle které by levnější verze smartphonu od Applu měla být dokonce větší než iPhone 5, což by nasvědčovala tomu, že Apple chystá pro iPhone 6 větší displej. DigiTimes dodávaly, že levnější iPhone bude mít zcela nový design.

Podle WSJ by tělo nového iPhonu mělo být vyrobeno z polykarbonátového plastu, který tak nahradí dražší hliník. Nejmenované zdroje uvedly, že Apple měl navržený design levnějšího iPhonu ještě před vydáním iPhonu 4 – oba modely měly být údajně velmi podobné, až na to, že ten levnější by měl přední a zadní stranu z jiného materiálu. Představitelé Applu však nakonec rozhodli, že současná výroba levnějšího a dražšího iPhonu by v té době příliš zkomplikovala výrobní proces, a namísto toho se rozhodli nechat v prodeji i starší verze iPhonů, avšak za snížené ceny.

Podle WSJ stojí za vydáním levnějšího iPhonu to, že Apple vidí v segmentu low-costových telefonů velký potenciál. Konkurence navíc Apple nenechává ani na vteřinu vydechnout – zatímco ve třetím čtvrtletí uplynulého roku měl Apple na světovém trhu se smartphony 14,6% podíl, na počátku roku 2012 to bylo 23 %. Konkurenční Samsung oproti tomu mezi třetím čtvrtletím roku 2010 a třetím čtvrtletím roku 2012 zvýšil svůj podíl na trhu z 8,8 % na 31,3 %.

CS24

Na tyto zprávy reagoval první viceprezident Applu pro marketing Phil Schiller, který v čínském deníku Shanghai Evening News prohlásil, že Apple tento telefon nechystá: „Nejedná se o směr, kterým buchom chtěli rozvíjet naše produkty,“ prohlásil. Zároveň upozornil na fakt, že Apple sice ovládá zhruba 20 % trhu s chytrými telefony, ale jeho příjmy z prodejů činí 75 %. Nicméně deník dodává, že toto prohlášení jednoznačně neznamená, že Apple opravdu nový, levnější model nechystá. Dohady se tedy pravděpodobně budou šířit i nadále.

 

Byl pro vás článek přínosný?