Hlavní navigace

Apple uvádí nový programovací jazyk Swift

4. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Apple
V záplavě novinek ohlášených na úvod letošní vývojářské konference WWDC trochu zapadla novinka, která překvapila vývojáře, a to nejen ty v publiku. Společnost totiž oznámila nový programovací jazyk nazvaný Swift.

Tento nový jazyk pravděpodobně nahradí Objective-C jako hlavní programovací jazyk pro platformy Applu. Swift bude používat stejný kompilátor LLVM a prostředí runtime jako implementace Objective-C od Applu, takže kódy ve Swiftu i Objective-C budou moci koexistovat v rámci jedné aplikace. Jazyk poskytuje přístup ke všem funkcím Cocoa a Cocoa Touch, které vývojáři v současné době používají v kódu v jazyce Objective-C.

Podle společnosti by měl být srozumitelný všem stávajícím vývojářům pracujícím v Objective-C a měl by sloužit ke „sjednocení procesních a objektově orientovaných částí jazyka.“ Od Objective-C se ovšem neliší jen v syntaxi; nabízí také typy proměnných jako n-tice nebo volitelný typ. Zahrnuje také operátory, které Objective-C neobsahuje a které například umožňují provádět operace se zbytkem u čísel s pohyblivou řádovou čárkou.

Základní rysy nového jazyka podle Apple:

  • Uzávěry (podobné blokům v C a Objective-C) sjednocené s ukazateli na funkce
  • N-tice a vícenásobné návratové hodnoty
  • Generika
  • Rychlé a jednoduché iterace nad rozsahem nebo sbírkou
  • Struktury, které podporují metody, rozšíření, protokoly
  • Funkční programovací vzory, např. mapa nebo filtr

Apple dále prohlásil, že jazyk byl navržen s ohledem na bezpečnost, s proměnnými, které musí být před použitím inicializovány, poli a celými čísly, které jsou kontrolovány na přetečení, a automatické správy paměti.

Podpora Swiftu bude samozřejmě hluboce integrována do aktualizovaného IDE Xcode. Bude zahrnovat interaktivní „hřiště“, které umožní v reálném čase upravovat kód programu a sledovat, jak provedené změny ovlivní aplikaci. Ladicí konzole Xcode nyní také standardně podporuje syntaxi jazyka Swift.

Podle Applu poskytne Swift vývojářům řadu významných zrychlení. Komplexní třídění objektů například poběží 3,9x rychleji než implementace stejného algoritmu v Pythonu, tedy také rychleji než Objective-C, které je 2,8x rychlejší než verze v Pythonu.

Všichni zájemci o nový jazyk se již mohou pustit do studia, protože Apple zpřístupnil jeho dokumentaci jako iBook i na svých stránkách pro vývojáře.

Objective-C byl pro začínající vývojáře vždy náročný jazyk. Teprve budoucnost ukáže, zda bude vývoj aplikací v jazyce Swift na platformě Apple jednodušší, ale podle dokumentace bude tento jazyk určitě přístupnější než Objective-C.