Hlavní navigace

Apple uvolnil novou verzi mobilního operačního systému iOS 5

13. 10. 2011

Sdílet

Americká společnost Apple včera ve večerních hodinách uvolnila ke stažení novou verzi iOS 5. Uživatelé ji budou moci zdarma získat prostřednictvím služby iTunes, nainstalovat si však musí verzi 10.5.

Skrze aplikaci iTunes si budou moci uživatelé přenosných zařízení Apple již dnes stáhnout a nainstalovat novou verzi mobilního operačního systému. Dle vlastních slov společnosti Apple je iOS 5 rozšířen o více než dvě stě nových funkcí a vylepšení. Na které klíčové novinky se tedy můžete těšit?

 

Centrum notifikací a upomínky

Funkce shromažďuje notifikace všech typů jako příchozí emaily, zprávy nebo žádosti přátel na jedno místo. Podobně jako v operačním systému Android seznam notifikací vyvoláte tažením prstu od svrchní ke spodní hraně displeje.

K aplikaci Reminders (upomínky) potom zřejmě není nutné příliš psát, jedná se zkrátka o tvorbu a organizaci upomínek a seznamů úkolů. Zajímavá je však schopnost spuštění alarmu v závislosti na rozpoznané geografické poloze. Nově vytvořené úkoly lze synchronizovat s ostatními kompatibilními zařízeními.

 

iMessage

Služba iMessages umožňuje zasílání zpráv, obrázků i videí přes internetovou síť ostatním uživatelům. Služba podporuje také skupinové zasílání zpráv, doručenky či šifrování přenosu.

imessage

Newsstand

Newsstand organizuje všechny zakoupené předplacené noviny a časopisy do jediné aplikace a automaticky se aktualizuje v případě vydání nového čísla.

 

Integrace Twitteru

Klient sociální sítě Twitter je nově integrován přímo do operačního systému, tudíž po prvotním přihlášení budete moci odesílat „tweety“ přímo z prostředí některých aplikací.

 

Fotografování a úprava fotografií

Změn doznal také způsob pořizování fotografií, nově bude možné aplikaci Camera spustit přímo ze zamčené obrazovky. Potěší jistě také podpora multidotykového gesta pro vyvolání zoomu, dotykový výběr objektu pro zaostření či snadné nastavení expozice.

Aplikace Photos nabídne kromě několika nástrojů pro úpravu obrazových dat snadnou organizaci fotografií do alb a automatickou synchronizaci s ostatními zařízeními prostřednictvím cloudové služby iCloud.

camera

Další informace a názorné představení služeb naleznete v oficiálním demonstračním videu společnosti Apple.

 

Na novou verzi operačního systému mohou přejít pouze uživatelé zařízení iPhone 3GS a novějších, iPod touch 3rd generation a novějších, iPad a iPad2. Pro stažení je pak navíc vyžadována instalace nejnovější verze iTunes 10.5.