Hlavní navigace

Apple výrazně rozšíří podporu NFC, co to umožní?

20. 5. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia
Apple oznámil rozšířenou podporu NFC tagů, která mimo jiné může naprosto změnit způsob, jakým platíme.

Apple se obvykle na konferencích jiných firem příliš neprezentuje. Nepřekvapí tak, že jeho kratší výstup na konferenci Transact, zaměřené na platby v online světě, pozornosti většiny mediální obce unikl. Přitom oznámené novinky mohou do budoucna změnit způsob, jakým platíme. Samozřejmě, s využitím iPhonu a Apple Pay.

Jedna z diskutovaných nových funkcí iOS 13 je totiž rozšíření NFC nástrojů pro vývojáře, díky nimž bude systém schopen číst NFC tagy více formátů (ISO7816, FeliCa či MiFare). To je však jen začátek.

Apple na konferenci Transact oznámil budoucí podporu platebních schopností NFC přímo prostřednictvím Apple Pay, v některých případech dokonce bez nutnosti předchozího nainstalování související aplikace, která může potenciálního zákazníka od platby odradit.

Rozšířené začínají být například parkovací hodiny podporující NFC, ovšem jestliže má člověk před jejich použitím nejdřív stáhnout a nainstalovat dedikovanou aplikaci, poté ji otevřít, zadat lokaci a další informace pro platbu…?

Nebyl by proces jednodušší pouze se zadáním času parkování na webové stránce a zaplacení skrz Apple Pay? A případně si pak na stejné stránce dobu stání prodloužit, ať už se zdržíte kdekoliv?

Anebo si představte nakupování v obchodě přímo do tašky a placení zboží bez následného přeskládávání byť na samoobslužných pokladnách? Taková vyhlídka by učinila samoobslužné nakupování nepochybně mnohem pohodlnějším.

Apple na projektu zatím pracuje jen s hrstkou výrobců a poskytovatelů služeb, není však těžké si myšlenku představit fungující napříč celou řadou bezkontaktních platebních transakcí. A představa platby telefonem bez instalace dalších aplikací je skutečně lákavá.

Co se tedy může zdát jako nenápadný oznam významný hlavně pro vývojáře, naznačuje mnohem širší vizi, jakou firma s Apple Pay má. Vizi, ve které v budoucnu nepůjde jen o rychlejší a bezpečnější platbu u pokladny, na internetu nebo v aplikaci. Ale takovou, ve které půjde o rychlejší a bezpečnější platbu kdekoliv a čehokoliv.

Apple má dokonce v plánu systém umožňující přidat prodejcům do Apple Wallet prostřednictvím NFC věrnostní zákaznické karty. Odpadla by tak povinnost vyplňování formulářů s žádostmi o ně, ale vůbec jejich nošení v peněžence.