Hlavní navigace

Apple zahájil prodej systému OS X Mountain Lion

 Autor: © Apple
Společnost k distribuci využívá vlastní elektronický obchod s aplikacemi. Nejnovější verze stojí necelých 20 dolarů (420 korun).
Tadeáš Pelech 26. 7. 2012

Sdílet

Systém OS X s pořadovým číslem 10.8 a oficiálním názvem Mountain Lion (puma) je celkově 9. verzí v jedenáctileté historii tohoto operačního systému.

Nová verze operačního systému byla zveřejněna v obchodě Mac App Store ve středu. Tento distribuční kanál je jedinou možností pro stávající uživatele Maců, jak upgradovat na nejnovější verzi. Apple si tento způsob distribuce vyzkoušel na předchozí verzi 10.7 Lion, která byla k dispozici za necelých 30 dolarů (630 korun).

Pokud jde o předchozí verzi, majitele starších strojů, které již nejsou ve verzi 10.8 podporovány, zřejmě nepotěší, že spolu s uvedením verze Mountain Lion byla z elektronického obchodu odstraněna verze Lion. Kdo na ni dosud nepřešel, už má podle všeho smůlu a bude si muset vystačit s některým z Leopardů (10.5 nebo 10.6) nebo ještě starších kočkovitých šelem.

Instalační balík vyžaduje rychlejší připojení k internetu, protože má velikost něco málo přes 4 GB. Uživatelé s pomalejší přípojkou mohou využít nabídku Applu a přijít si balík stáhnout do některé z podnikových kamenných prodejen.

Kromě standardní instalace z předchozích verzí operačního systému je možné vytvořit z tohoto balíku instalační médium, které lze použít i jako nástroj pro opravy poškozených systémů nebo získání dat z počítačů, které odmítají spustit instalovaný operační systém. Je možno vytvořit instalační DVD nebo disk USB.

osx-mountain-lion-10-8

Mountain Lion je možné nainstalovat do počítače Mac s procesorem Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 nebo Xeon, 2 GB operační paměti, 8 GB volného místa na disku a operačním systémem OS X Lion nebo Snow Leopard 10.6.8. Uživatelé starších verzí 10.6 musí nejprve aktualizovat na nejnovější verzi a teprve potom jim Mac App Store povolí software zakoupit a stáhnout. Podle statistik analytické společnosti Net Applications používá předchozí dvě verze OS X zhruba 84 % uživatelů operačních systémů Apple. Zbývajících 16 % si musí vystačit s verzí, kterou má momentálně nainstalovanou.