Hlavní navigace

Apple zpět coby nejprodávanější značka mobilů. Zájem o mobily už ale neroste

20. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Honor
Na první místo světového trhu s chytrými telefony na sklonku loňského roku se vrátil Apple. Následovaly pak asijské značky.

Společnost Apple se ve 4. čtvrtletí 2021 podílela na celosvětových dodávkách chytrých telefonů 22 %, a to díky silné poptávce po iPhonu 13. Celkové dodávky za toto čtvrtletí však vzrostly jen o 1 %, protože se prodejci potýkali s problémy v dodavatelském řetězci a s opětovným nárůstem počtu případů covid-19.

Na druhém místě, z prvního místa ve 3. čtvrtletí 2021, se umístil Samsung s tržním podílem 20 %. Xiaomi si udrželo třetí místo s 12% podílem. První pětici doplnily společnosti Oppo a vivo s 9 %, resp. 8 % podílem. Vyplývá to ze statistik společnosti Canalys.

„Společnost Apple se po třech čtvrtletích vrátila na vrchol trhu s chytrými telefony, a to díky hvězdnému výkonu iPhonu 13,“ uvedl analytik společnosti Canalys Sanyam Chaurasia. 

Setkali jste se někdy s padělkem firemního hardwaru?

„Apple zaznamenal v pevninské Číně bezprecedentní výkonnost iPhonu, přičemž agresivní ceny jejích vlajkových přístrojů udržují silnou hodnotovou nabídku. Dodavatelský řetězec společnosti Apple se začíná zotavovat, ale i tak byl nucen ve 4. čtvrtletí omezit výrobu kvůli nedostatku klíčových komponent a nedokázal vyrobit dostatek iPhonů, aby uspokojil poptávku. Na prioritních trzích zachoval přiměřené dodací lhůty, ale na některých trzích museli jeho zákazníci na nejnovější iPhony čekat.“

cyber23

„Narušení dodavatelského řetězce nejvíce postihlo prodejce nižší třídy,“ uvedla viceprezidentka společnosti Canalys pro mobilitu Nicole Pengová. „Výrobci komponentů se snaží zajistit dodatečnou výrobu, ale hlavním výrobcům čipů bude trvat roky, než výrazně zvýší svou kapacitu. Značky chytrých telefonů již inovují, aby co nejlépe využily své okolnosti, upravují specifikace zařízení v reakci na dostupné materiály, oslovují nově vznikající výrobce čipů, aby si zajistili nové zdroje integrovaných obvodů, zaměřují produktové řady na nejprodávanější modely a postupně uvádějí nové produkty na trh. Tyto postupy poskytují výhodu větším značkám a v krátkodobém horizontu zůstanou, protože úzká místa se rozšíří až v druhé polovině roku 2022."

Celosvětové dodávky chytrých telefonů a jejich růst
Výrobce Podíl na trhu v Q4 2020  Podíl na trhu v Q4 2021 
Apple  23% 22%
Samsung 17% 20%
Xiaomi 12% 12%
OPPO 10% 9%
vivo 9% 8%
Zdroj Canalys    

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.