Hlavní navigace

Applu hrozí, že přijde o Siri

4. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Apple
Základní technologie hlasového pomocníka Siri od Applu se teoreticky může objevit na telefonech značky Samsung.

Digitální asistent Siri byl původně majetkem stejnojmenné společnosti, kterou Apple koupil v roce 2010. Samotná technologie pro rozpoznávání hlasu však pochází z dílen Nuance Communications, tedy stejné firmy, která stojí za softwarem Dragon Naturally Speaking nebo nástrojem Swype. To však vyšlo najevo až poté, co Apple dokončil akvizici.

Letos v červnu začal Samsung domlouvat sloučení právě s Nuance Communications, ovšem zatím z tohoto jednání není znám žádný výstup. Vyjednávání prý ubrala na intenzitě kvůli složitosti celého obchodu. Nikdo však zároveň neřekl, že by zcela skončila.

Pro Apple by byla ztráta Siri, ke které by po sloučení Samsungu a Nuance jistě došlo, velmi ponižující. Samsung využije rád každé příležitosti, kdy může dostat Apple na lopatky.

special_kyberutoky

Alternativou pro Apple by bylo využití technologie Kasisto, technologie osobního hlasového asistenta, za jejímž vznikem stojí stejně jako kdysi za Siri výzkumné laboratoře SRI International. Kasisto je podle některých názorů dokonce pokročilejší verzí Siri, protože dokáže pracovat i s jednotlivými aplikacemi.

Ať už se stane cokoliv, kritici současného šéfa Applu Tima Cooka dostanou další munici. Opět budou moci říct, že něco takového by se za dob Steva Jobse nestalo.