Hlavní navigace

Arcam rCube

13. 3. 2011

Sdílet

www.arcam-hifi.cz, 18 000 Kč Známé pořekadlo „i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo“ nemusí mít vždy nutně sexistický podtext. Právě naopak, lze s ním totiž perfek...


www.arcam-hifi.cz, 18 000 Kč


Známé pořekadlo „i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo“ nemusí mít vždy nutně sexistický podtext. Právě naopak, lze s ním totiž perfektně vystihnout přenosný systém pro přehrávání hudby rCube, jenž má na svědomí Arcam.

Nenechte se zmást prvním dojmem, tato 20cm kostka v sobě skrývá veliký potenciál, jenž je navíc umocněn kompaktními rozměry 200 × 200 × 200 mm a hmotností přibližně 5 kg. Oděna je do vcelku slušivého černého hávu, jemuž dominuje svrchní strana s dokem pro iPhone či iPod, ten je stejně jako podstava vyhotoven v klavírní černi. Ta sice vypadá velmi působivě, ale z praktického hlediska jí musíme vytknout, že je náchylná na prach a otisky prstů. Pod výklopným krytem dokovací stanice se nachází praktické madlo, jež přispívá k celkové mobilitě systému a nefixuje ho na jedinou místnost v domě.

Kromě doku hostí svrchní strana i střídmý počet dotykových ovládacích prvků, omezují se na volbu digitálního zdroje hudby, tlačítko pro Wi-Fi, zapínání/vypínání a dvouprvkové ovládání hlasitosti. Souběžné stisknutí tlačítek pro zvýšení a snížení hlasitosti pak systém elegantně umlčí. Bát se vstávání z pohovky při nedělní relaxaci ale nemusíte, dálkové ovládání je již dnes samozřejmostí.

Arcam se v tomto případě rozhodl vydat daleko za hranice přenosu Bluetooth a sáhl až po Wi-Fi konektivitě. Použitý systém od společnosti Kleer zabezpečuje v porovnání s Bluetooth energeticky řádově úspornější bezdrátový přenos rychlostí až 2,37 MB za vteřinu, a to mezi stanicí a PC s bezdrátovým USB Kleer adaptérem. Využít je možné i příslušný dongle. Spárovat lze dokonce i několik rCube „kostek“ dohromady, a to až do celkového počtu osmi propojených jednotek, jež lze centrálně řídit prostřednictvím kterékoliv z nich.

Přemírou zbytečností netrpí ani zadní strana podstavy – naleznete zde vstup pro napájení spolu se síťovým vypínačem, AUX vstup pro připojení jiného hudebního přehrávače, komponentní a kompozitní video výstupy a v neposlední řadě také USB port sloužící pro upgrade firmwaru. Až na absenci HDMI portu, jenž by byl rozhodně vděčnější alternativou za kompozitní video, není nabídce portů co vytýkat.

Spolu se zmíněnými porty zde bylo umístněno i speciální tlačítko pro kompenzaci basů v případě neumístění systému v blízkosti stěny či v rohu. Přirozená akustika v těchto místech má totiž tendenci basy posilovat.

I přes netypicky malé rozměry skrývá rCube ten pravý skvost právě uvnitř. V jeho útrobách ční dva 100mm středobasové reproduktory, tři 90W zesilovače spolu se dvěma 25mm „vysokotóňáky“. Co se kvality reprodukované hudby týče, lze rCube směle označit za výjimku potvrzující fakt, že se při výběru nejen dokovacích stanic nelze řídit pouze chytře zacílenými marketingovými taháky.

Z pohledu zvukového výkonu je totiž rCube vynikající volbou pro každého náruživého audiofila prahnoucího po plném, křišťálově čistém a bohatém širokospektrém projevu, jehož se vám díky aplikovanému zvukovému řešení dostane ze všech možných úhlů. Jedná se přitom o multižánrově orientovaný systém, který navíc na distorzi zvuku nenachytáte ani při maximální hlasitosti.

Další nespornou výhodou tohoto high-endového systému je přítomnost lithium-iontové baterie. Pokud jej nebudete bičovat k maximální hlasitosti, ale spokojíte se s průměrně hlasitým projevem, udrží systém při životě až po dobu osmi hodin. V opačném případě se bez napájení obejdete hodin přibližně pět.

Pokud stále dumáte nad tím, kam byl do této kostky ukryt nemalý háček, máme pro vás jedinou odpověď – je to cena. I když se může zdát, že dosahuje až do nebetyčných výšin, nezbývá nám než konstatovat, že oprávněně. Zvuková kvalita v současnosti v této kategorii nemá konkurenci a produkt se stejně širokým portfoliem funkcí a vysokou mobilitou budete hledat opravdu jen stěží. Segment dokovacích stanic, jemuž dosud vévodil B&W Zeppelin, má nového krále.


Vstupy: iPod/iPhone Dock, Wi-Fi, AUX-in (3,5mm jack), USB (pouze upgrade firmwaru)
Výstupy: komponentní a kompozitní video
Kompatibilita: iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPod Touch (3. generace), iPod Classic (6. generace), iPod nano (5. generace)
Baterie: Li-ion
Rozměry: 200 × 200 × 200 mm
Hmotnost: 5 kg (bez baterie)/6,2 kg (včetně baterie)