Hlavní navigace

ARM chystá 32nm čtyřjádrový čip pro smartphony

Společnost ARM, která se zaměřuje na návrh čipů, ukázala na probíhajícím Mobile World Congressu v Barceloně první 32nm procesor určený pro smartphony, který má za cíl výrazně zlepšit funkce a prodloužit životnost práce na baterii budoucích přístrojů.
Martin Noska 18. 2. 2009

Sdílet

První ukázkový nízkoenergetický čip z řady Cortex byl vyroben za pomocí 32nm procesu IBM a podporuje např. přehrávání Full HD videa (1 080 pixelů). Na trh by se měl dostat na začátku roku 2010 a Bruce James, manažer mobilních řešení u ARMu k tomu říká, že jeho společnost chce ukázat partnerům, že má k dispozici podobné technologie jako např. Intel, jenž nedávno ohlásil, že chce na 32nm technologii výroby přejít co nejdříve.

V současnosti jsou čipy od ARMu vyráběny ještě 65nm výrobním procesem, ale během letošního roku chce společnost přejít již na 45nm proces.

Nové čipy ARM také podle výrobce nabídnou vyšší výkon ve srovnání se současnými modely jako je například Corex-A8, který se zrovna začíná dodávat a bude obsažen třeba v nedávno ohlášeném smartphonu Palm Pre.

32nm čipy by měly přinést zlepšení výdrže na baterii o 10 – 20 %, již zmíněnou podporu dekódování full HD videa a také podporu vysokorychlostních datových přenosů. Bruce upřesnil, že první 32nm čip ponese označení Cortex-A9, bude čtyřjádrový a bude určený jak pro smartphony, tak i pro netbooky.