Hlavní navigace

ARM do konce letošního roku spustí výrobu 20nm procesorů

 Autor: © alphadogdesign - Fotolia.com
Nový výrobní proces má přispět k delší výdrži baterií v chytrých telefonech a tabletech.
Filip Brůcha 4. 6. 2012

Sdílet

„Celé odvětví bude připraveno na přechod na další generaci ve chvíli, kdy to bude ekonomicky výhodné a technologicky dosažitelné,“ řekl Simon Segars, generální manažer divize procesorů a duševního vlastnictví u společnosti ARM, reportérům při příležitosti zahájení veletrhu Computex, který se v tomto týdnu koná v Tchaj-peji.

Nanometrické měřítko vypovídá o rozměrech obvodů umístěných v jediném čipu. Každý nový výrobní proces umožňuje vytvářet procesory s menšími, energeticky úspornějšími tranzistory, což má pozitivní vliv zejména na celkovou výdrž baterie a výkon mobilních zařízení.

Společnost ARM své čipy sama nevyrábí. Licence na jejich konstrukci prodává jiným výrobcům, mezi které patří především Qualcomm, Texas Instruments a Nvidia. Ti pak nejčastěji využívají služeb tchajvanské společnosti TSMC, která je největším výrobcem polovodičových součástek na světě.

TSMC se však v poslední době potýká s kritickým nedostatkem výrobních kapacit. Naposledy si na špatnou situaci stěžoval Qualcomm, kterému chybí velké množství objednaných procesorů Snapdragon S4 používaných například v chytrých telefonech od HTC či tabletech od Lenova. TSMC zřejmě přecenila své možnosti a všem nezbývá nic jiného, než si počkat až ně přijde řada.

I z tohoto důvodu se plány ARMu na výrobu 20nm procesorů zdají být přehnaně optimistické. „Problém 28nm čipů je však spojen s krátkodobým nedostatkem výrobních kapacit, nemá technologické příčiny. Cíle ARMu jsou tedy realistické,“ myslí si Dan Nystedt, viceprezident a vedoucí výzkumu v TriOrient Investments na Tchaj-vanu. Přechod na nový výrobní proces nicméně rozhodně není jednoduchou záležitostí, takže případná zpoždění se berou jako samozřejmost.

Letošní ročník veletrhu Computex by měl být pro ARM velkou událostí. Vděčit za to může především Microsoftu, který hodlá na trh vůbec poprvé uvést verzi svého operačního systému Windows přizpůsobenou pro procesory architektury ARM. Výrobci se již nemohou dočkat, až na trh uvedou první ARMové tablety obsahující tento nový software. O tuto architekturu mají zájem i výrobci serverů, například Dell.