Hlavní navigace

ARM: Intelu vyrostla konkurence na poli serverových čipů

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Dosud dominantní Intel se bude muset na poli serverových čipů srovnat s konkurencí jménem ARM. Její čipy přitom zatím nacházely uplatnění především mezi chytrými telefony a tablety.
-vt 2. 6. 2016

Sdílet

Serverové procesory, které ARM navrhuje, zatím nebyly, byť jsou na trhu už delší dobu, příliš žádané, jelikož je provázely softwarové i hardwarové problémy. Novinky od společností Cavium a Marvell, které ARM čipy vyrábějí a jež svá řešení ukázaly na nynějším Computexu, však naznačují, jak rychle jde vývoj procesorů kupředu a že i ARM čipy se už mohou úspěšně použít i pro potřeby serverů.

ARM servery se tak v současnosti jeví jako energeticky úspornější alternativa k systémům založených na intelovské platformě x86. Mimo jiné i díky podpoře DDR4 a nejnovějších I/O technologií.

V loňském roce držel Intel na trhu serverových čipů podíl 99,2 %, výrobci ARM čipů ho však nyní hodlají snížit a konkurovat značce Xeon. Firma AMD, která prodává jak serverové čipy specifikace x86,  tak s ARM designem, předpokládá, že platforma ARM do roku 2020 zvýší svůj tržní podíl v serverovém segmentu na 20 %.

Cavium na Computexu představila ThunderX2, serverový čip druhé generace postavený na vlastním designu, skoro dvakrát tak výkonnější než předchůdce ThunderX uvedený před více než dvěma lety.

Server se dvěma sockety může mít s čipy ThunderX2 až 108 CPU jader a až 3 TB paměti. ThunderX2 CPU pracuje na maximální frekvenci 3 GHz, disponuje nejnovější I/O technologií a podporuje DDR4, což v kombinaci navyšuje celkovou rychlost serveru.

Firma vyvinula ThunderX2 především pro potřeby networkingu – svůj hlavní byznys – a taky pro rack servery. Obecně se s ARM servery počítá hlavně v oblasti cloudu a hyperškálovatelných datových centrech.

Čipy Armada 7000 a 8000 od Marvellu, které jsou založené rovněž na designu ARM, sice nemůže co do výkonu ThunderX2 konkurovat, společnost s nimi ale počítá především do menších kancelářských prostředí.

Postavené jsou na Cortex-A72, využívaném i v chytrých telefonech, podporují však virtualizaci, DDR4, gigabitový ethernet a řadu protokolů pro úložiště i I/O operace. K dispozici jsou přitom ve dvou- a čtyř- jádrových konfiguracích, s frekvencí až 2 GHz.

Ani Cavium ani Marvell však zatím neoznámili, kdy své novinky pustí do prodeje. Na poli serverových ARM čipů se kromě zmíněných firem angažují i společnosti Qualcomm, AppliedMicro nebo  Broadcom.