Hlavní navigace

ARM nabízí svůj první supervýkonný čip pro servery

Společnost ARM představila svůj nový procesor Cortex-A15 MPCore. V porovnání s jeho předchůdci má prý nabídnout až pětinásobný nárůst výkonu.
Filip Brůcha 10. 9. 2010

Sdílet

K představení čipu Cortex-A15 MPCore došlo během konference ARMu v San Francisku. Jeho název má být prý odrazem toho, jak velký pokrok byl ve vývoji čipů ARM učiněn. Vrchní představitelé společnosti se dokonce nebáli mluvit o nejdůležitější události v její historii.

Čipy ARM dnes nalézají uplatnění především u tzv. chytrých telefonů (smartphonů), jsou součástí iPhonů, ale také i čím dál populárnějších zařízení s operačním systémem Android. Jejich služeb nicméně využívají i výrobci tiskáren, pevných disků či jiné elektroniky. Sama společnost ARM se zabývá vytvářením nových čipových vzorků, které posléze licencuje a vyrábí například Samsung.

Než se však Cortex-A15 objeví v prvních produktech, uplyne prý ještě dlouhá doba. Ve skutečnosti se totiž ještě nerozjela ani distribuce jeho předchůdce Cortex-A9, u kterého se s uvedením na trh počítá spíše až na konec tohoto roku. Reálně prý lze první zařízení s čipem Cortex-A15 MPCore očekávat na konci roku 2012. Pro jeho výrobu bude použit 32nm, případně 28nm proces.

Protože je uvedení A-15 ještě daleko, snaží se ARM nyní nalákat alespoň na jeho vlastnosti. Nový Cortex se tak prý bude moci pochlubit až pětkrát větším výkonem než momentálně nejrychlejší čip od ARMu, dvoujádrový Cortex-A8 běžící s taktem až 1GHz. „A-15 bude možné použít k vytváření čipů s 2,4,8 a případně i 16 jádry, z nichž každé poběží s maximálním taktem 2,5GHz,“ uvedl na konferenci Eric Schorn, vicepresident ARMu pro marketing. Pro smartphony budou sice určeny jedno a dvoujádrové procesory, nicméně ARM doufá, že mu silnější A-15 pomohou se dostat na nové trhy. Poohlíží se tak po využití čipů ARM v tabletových PC, domácích serverech či high-endových routerech a serverech pro podniky.

Prorazit na těchto nových trzích mají čipy ARM podle Schorna šanci díky své pověsti nízko-energetických procesorů. Zatím sice není jasné, jakou spotřebu Cortex A-15 bude mít, jeho energetická stopa by však prý měla být minimálně srovnatelná se současnými technologiemi. O průnik na nové trhy se ARM nepokouší poprvé. V minulosti však příliš úspěšný nebyl, nepovedlo se mu například narušit pozici Intelu na trhu s netbooky. Tentokrát je však podle Schrona situace jiná. Vinu za minulé neúspěchy přičítá nekompatibilitě čipů ARM s OS Windows. Zejména u serverů jsou nyní jeho šance rozhodně větší.