Hlavní navigace

ARM odhalil nejúspornější procesory Cortex-A7 pro smartphony

20. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Společnost ARM představila novou generaci procesorů Cortex-A7, které mají být určené pro smartphony v nejlevnější kategorii s cenou pod 100 dolarů.

Nové čipy Cortex A7 mají být energeticky zatím nejefektivnější modely, jaké byly uvedeny a objevit by se měly ve smartphonech v roce 2013. Čipy ARM od nejrůznějších výrobců jsou využity ve většině dnešních tabletů a smartphonů včetně iPadu a iPhonu od Applu.

Čip A7 ovšem nebude určen jen do nejlevnějších modelů, ale může být využit i v high-endových smartphonech spolu s mnohem výkonnějšími modely Cortex-A15 jako součást nové úsporné architektury, kterou ARM označuje jako „velký-malý“. Procesory Cortex-A15, které naopak mají patřit k tomu nejvýkonnějšímu, co ARM dosud vytvořil, by měly přijít na trh v druhé polovině roku 2012. Náročné aplikace v rámci tohoto konceptu budou pracovat na procesoru Cortex-A15 a v případě úloh, kterým stačí jen menší výkon, jako třeba telefonování, dojde k přepnutí na úspornější Cortex-A7. To se podle zástupců společnosti ARM má příznivě projevit na výdrži baterie.

ARM je přesvědčený, že tato architektura se dvěma procesory v jednom zařízení umožní vyvážit výkon a spotřebu podle aktuálních požadavků. Nejedná se ale o úplnou novinku, protože nVidia nedávno představila podobný systém s jediným procesorem využívajícím model čtyř jader pro náročné aplikace a páté pro nenáročné úlohy. Více viz článek nVidia odhalila procesor Kal-El, obsahuje pět jader.

Představený čip A7 má velikost jedné pětiny modelu Cortex-A8, který se používá ve většině dnešních smartphonů. Pole zástupců společnosti ARM také spotřebovává jen pětinu energie a bude vyráběn 28nm technologií, zatímco Cortex A8 je vyráběn 45nm procesem. Jaký je rozdíl ve výkonu těchto dvou modelů ARM neuvádí.