Hlavní navigace

ARM představil první 28nm úsporný mobilní čip

ARM v tomto týdnu ukázal svůj první procesor vyrobený použitím moderního 28nm procesu. Měl by prodloužit životnost baterií a zlepšit funkcionalitu budoucích smartphonů.
Filip Brůcha 18. 2. 2010

Sdílet

K představení čipu došlo na právě probíhajícím veletrhu Mobile World Congress, který se každoročně koná v katalánské Barceloně.

„Mobilní čip je menší než jeho předchůdce, což mu umožňuje pracovat s větší rychlostí při menší celkové spotřebě energie“ uvedl ARM ve společném prohlášení se společností GlobalFoundries, která se o produkci nových čipů bude starat. Čip je určen především pro přístroje smartphone a netbooky, na kterých bude například možné přehrávat videa o velkém rozlišení, tzv. HD videa (High-Definition). „Čipy by však své uplatnění mohly nalézt i u levných laptopů a v dalších zařízeních, jako jsou např. tablety.“

Procesor bude založen na architektuře Cortex-A9 používané například společnostní nVidia ve dvoujádrovém čipu Tegra 2. Nový čip výrazně prodlouží možnou dobu hovoru a oproti předchozím mobilním procesorům od ARMu téměř zdvojnásobí tzv. pohotovostní dobu přístroje, tedy výdrž baterie při nečinnosti zařízení. V dalším srovnání se současnými procesory ARM vyrobenými za použití 40nm technologie pak nabídne až o 40 % větší výpočetní výkon, přičemž spotřebuje o 30 % méně elektrické energie.

Do výroby by se měl čip dostat již v druhé polovině tohoto roku a to konkrétně v drážďanské továrně GlobalFoundries. Kdy by se však měl čip objevit v prvních zařízeních, a tedy i na pultech obchodů, však zatím ARM nebyl sto prozradit.