Hlavní navigace

ARM se bude snažit prosadit také v PC

24. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © ARM
Společnost ARM Holdings, jejíž návrhy čipů dominují světu chytrých telefonů, očekává v průběhu příštího roku svoje procesory ve více než 10 procentech tradičních PC a tabletů.

Jak prohlásil Ian Drew, výkonný viceprezident ARM Holdings pro marketing a obchodní rozvoj během čtvrteční konference v Tchaj-peji, britský návrhář čipů očekává, že se jeho podíl na trhu tradičních a tabletových počítačů dostane v roce 2013 do dvouciferných čísel a o dva roky později vybaví 10 % PC samotných.

Soutěž mezi výrobci čipů se rozeběhla na plné obrátky letos, s tím, jak se ARM (jehož čipová architektura pohání většinu současných chytrých telefonů) a Intel (dominující světu PC) snaží usadit se na domácím hřišti svého konkurenta. V kontrastu se společností Intel, ARM sám o sobě nevyrábí čipy, ale licencuje design procesorů ostatním výrobcům, jakými jsou například Qualcomm, Samsung nebo Nvidia. Procesory ARM tradičně sázely na nízkou spotřebu a cenu, zatímco produkty Intelu byly výkonnější. Nicméně dnešní Intel si věří, že vyrovnání pozic v oblasti spotřeby, která je klíčová pro mobilní zařízení, má na dosah.

ARM přiznává, že jednou z našich klíčových strategií je sázka na Windows RT, variantu Windows 8 běžících na procesorech ARM. Ostatně, uvedení Windows RT minulý měsíc bylo dalším důkazem posunu průmyslu směrem k mobilním zařízením.

Windows RT nebyly jednoznačný hit, analytici kritizují nedostatečnou kompatibilitu se softwarem vyvinutým pro předchozí verze Windows. Tchajwanský výrobce počítačů Acer se nedávno rozhodl odložit premiéru svých tabletů RT minimálně do druhého čtvrtletí 2013, ve snaze vyhodnotit nejdříve reakci trhu na vlastní tablet Surface, nabízený pod značkou Microsoft. A samotný generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer tento měsíc označil počátek prodejů modelu Surface RT za „skromný“.

Ačkoli pomalá ekonomika poškodila průmysl PC obecně a jeho růst je nejmenší v tomto desetiletí, ARM očekává, že se tím spíše může spolehnout na prodej levnějších čipů, oslovujících šetřící zákazníky. Procesory ARM určené pro PC budou pravděpodobně stát o něco více než 20 dolarů, což je typická cena u modelů v chytrých telefonech, ale stále výrazně pod 80-200 dolary procesorů PC rodiny Intel Core.

Zatímco ARM cílí na PC, Intel zesiluje svůj boj o pozici v telefonech. Do současnosti navázal partnerství se šesti výrobci chytrých telefonů, kteří začali vyrábět modely postavené na procesorech Intel Atom, první z nichž byly nedávno uvedeny v Indii a další začala nabízet Motorola v Evropě a Číně. Jak prohlásil viceprezident Intelu Gregory Bryant ve svém rozhovoru pro Wall Street Journal, jsou chytré telefony srdcem současné strategie Intelu: „Jakmile uvedeme první modely našich telefonů, musíme se soustředit na posilování naší důvěryhodnosti a postupně získávat zákazníky na naši stranu.“

Byl pro vás článek přínosný?