Hlavní navigace

ARM zvažuje výrobu 64bitového serverového čipu

ARM již delší dobu uvažuje o rozšíření svého portfolia o 64bitovou verzi čipů, podle ředitele společnosti však prý firma jejich případným neuvedením nic neztratí.
Filip Brůcha 6. 2. 2011

Sdílet

„Některým serverovým aplikacím by 64bitové čipy jistě prospěly, současný 32bitový design je však také dostačující,“ říká Warren East, generální ředitel společnosti ARM. Ta v současné době spoléhá především na procesory  Cortex-A15 s 32bitovým designem. Do budoucna však počítá i s 40bitovou verzí čipů a jednou z možných variant je právě i 64bit. Kdy se tak ale stane, nechce East prozradit. Musí jít podle něj o přirozený vývoj.

Serverové procesory ARM by uvítali zejména výrobci disponující licencí na výrobu čipů této značky, mezi které patří třeba Texas Instruments či Qualcomm. Poprvé se o této možnosti začalo mluvit v roce 2008, kdy se experimentovalo se servery založenými na nízkoenergetických čipech pro netbooky.

Šance ARMů na serverovém trhu budou podle analytiků záležet na několika různých faktorech. Především 32bitové verze mohou nalézt uplatnění již nyní například u webových serverů. U high-endových serverů vyžadujících 64 bitů pro rychlé plnění úkolů jsou šance ARMů výrazně menší. Obecně však panuje přesvědčení, že ARM by s vývojem 64bitových čipů dlouho otálet neměl. Takové procesory by totiž nalezly uplatnění nejen u serverů, ale i desktopů, kde by sloužily jako alternativa k architektuře x86.