Hlavní navigace

Značka ATI končí, nové Radeony 6000 už budou pod logem AMD

1. 9. 2010

Sdílet

Společnost AMD potvrdila, že hodlá do konce roku zrušit značku ATI, která byla spojena s grafickými řešeními uplynulých 25 let.

Zpráva přišla zhruba 4 roky po odkoupení ATI Technologies firmou AMD, ale dosud bylo zachováváno dřívější značení produktů včetně grafických karet Radeon, FirePro či technologie Eyefinity. Podle Drewa Erskina, mluvčího AMD, tato změna nijak neovlivní plány na uvádění nových grafických karet. Otázkou je, jak se na rebranding budou dívat zákazníci a zda je opravdu nutné posílat tak proslulou značku, jako je ATI, do „starého železa“.

Společnost AMD koupila ATI za 5,4 miliardy dolarů v červenci 2006, ale měla potíže s její integrací do svých struktur, takže trvalo poměrně dlouho, než byla schopná vrátit výrobu grafických čipů do výraznější profitability. Nicméně nyní se jí tato snaha vrací i s úroky a aktuální generace Radeonů 5000 je na trhu velmi úspěšná. Do konce roku začnou být také dodávány na trh první procesory z rodiny Fusion, které budou kombinovat jádro CPU a grafická jádra z karet Radeon a které jsou vyvíjeny prakticky od začátku spojení obou firem.

Aktuální novinkou jsou pak informace o nové generaci grafických karet Radeon 6000, jejichž specifikace a vzorky mají již k dispozici výrobci počítačů a například Apple se na ně odkazuje v poslední beta verzi Mac OS X 10.6.5. Na fóru PCInlife bylo také tento týden zveřejněno několik výsledků výkonnostních testů a parametry karty Radeon HD 6870, která by se měla stát novou vlajkovou lodí, ovšem již jen pod značkou AMD. Termín uvedení nové generace Radeonu na trh nebyl oficiálně potvrzen, ale spekuluje se o čtvrtém čtvrtletí 2010.